14.04.2020 21:00

Zaorálek: S křiklouny jednat nebudu

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá kritiku majitelů soukromých divadel, kteří se cítí poškozeni, protože nemohou čerpat finance z programu na záchranu kultury. Pro ten ministr vyjednal miliardu korun, která je určená příspěvkovým organizacím resortu, nezávislé a regionální kultuře i digitálním aktivitám, jež momentálně nahrazují kulturní provoz.

Výzvu k Zaorálkově odstoupení inicioval muzikálový producent Oldřich Lichtenberg, aktivní je i ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

Ministr je po klidných jednáních s představiteli nezávislého sektoru tímto útokem z oblasti kulturního byznysu zaskočený. Vysvětluje, že jde o představitele obchodních společností, které tvoří zisk, a na vládní program nemohou z principu dosáhnout.

Křičí, že chtějí ihned miliardu, a když jim ji nedáme, jsem hrobař české kultury. Je tu nejenom rozdíl v jednání, ale vůbec v přístupu,“ říká a dodává, že je ochotný jednat s každým, ale s Lichtenbergem po aroganci, kterou předvedl, už nikoli.

Co říkáte na prohlášení, v němž se hlavně angažuje Jan Hrušínský a Oldřich Lichtenberg, kteří žádají vaše odvolání?

V této krizi jsem se setkal s řadou lidí i z nezávislé kultury, kteří na mě působí velmi skromně, a přitom jsou invenční a dělají zajímavé věci, je to živá kultura v nejlepším slova smyslu. A je mi jasné, že žijí a tvoří ve skromných podmínkách, jsou velmi ohrožení. Vystupují nehystericky a jednání s nimi jsou klidná a věcná. Vědí, že hledáme cestu a že to vůbec není jednoduché. A na druhé straně jsou lidé z oblasti kulturního byznysu, kteří jednají úplně jinak, křičí, že chtějí ihned miliardu, a když jim ji nedáme, tak bude zle a já jsem podle nich hrobař české kultury. Tenhle kontrast mě opravdu překvapuje. Je tu nejenom rozdíl v jednání, ale vůbec v přístupu, dost špatně se srovnávám s tím, že v této atmosféře, kdy lidem není lehko, tito lidé přicházejí a říkají, že musíme dát především jim.

Jenže oni se pohybují v jiném segmentu, jsou to divadelní podnikatelé, kteří generují nezanedbatelný zisk. Jak by mohli na tento ministerský program dosáhnout? 

To je další věc, byl jsem spokojený, že mi vláda vyšla vstříc s programem, který jsem předložil. Mohl jsem vysvětlit, oč mi jde, a argumentovat, že v této zemi působí neziskové subjekty, které vytvářejí kulturu, ale negenerují zisk a žijí z grantů, dotací a sponzoringu. Pro ně je podstatné, že mají návštěvníky, to je pro ně často jediný zdroj výnosu a příjmu, o který teď přišli. Negenerují zisk, a nemají tudíž žádné rezervy, nejsou schopni si půjčovat u banky a nemohou využít nástroje, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Nejsou to podnikatelské subjekty, naopak jsou u zdi a nemají kam ustoupit. Tyto balíčky připravují i jiné země a uvědomují si, že když těmto aktivitám nepomohou, celá kulturní infrastruktura se rozpadne. Tohle podhoubí si Evropa ochraňuje a my musíme taky. Vláda tuto argumentaci přijala, a proto máme program, v němž je 440 milionů korun pro nezávislé subjekty z celé republiky. Známe je, jsou v našich dotačních programech a jde jim o holé přežití. A když jsem tohle vysvětlil ve vládě, ozve se kulturní byznys s takovými útoky. Zpochybňují něco, co jsme si s ostatními ministry vyjasnili, vracejí debatu, kterou jsme si ušetřili.

Celý rozhovor Jany Machalické, publikovaný 14. 4. 2020 v deníku Lidové noviny, najdete na webu Ministerstva kultury ČR.

Autor článku: Převzato z: https://www.mkcr.cz/