18.12.2022 09:56

Zemřel herec Ladislav Trojan

Ladislav Trojan
(1. 8. 1932 Praha –⁠ 18. 12. 2022 Praha)

Herce Ladislava Trojana si pamětníci asi nejvíce vybaví z populárního seriálu Jaroslava Dietla a Jiřího Hubače z 60. let Tři chlapi v chalupě, v němž s Lubomírem Lipským a Janem Skopečkem ztělesnili svéráznou rodinu Potůčkových, která hospodařila bez žen. Trojan, který dnes zemřel ve věku 90 let, začínal již jako dítě s ochotnickým divadlem a před kamerou se poprvé objevil v roce 1954 ve filmu Stříbrný vítr natočeného podle románu Fráni Šrámka. Trojan, otec herce Ivana Trojana a producenta, režiséra a herce Ondřeje Trojana, hrál na několika divadelních scénách a jeho filmografie zahrnuje více než 100 položek.

Ladislav Trojan se narodil 1. srpna 1932 v Praze. Jako dítě začínal mezi ochotníky a věnoval se i baletu. Později vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění. „K divadlu jsem se navážno dostal až během gymnázia, díky jednomu skvělému profesorovi. A víte, co je zajímavé? Tu první pohádku jsem hrál v orlovně v pražských Dejvicích. Byl tam takový malý sál, kde naše škola podobné akce mívala. Moje maminka tam chodívala i na cvičení. Během let se prostor proměnil v dnes slavné divadlo, kde hraje roky Ivan. Vtipné, co?“ řekl před lety deníku Právu. Pro server iDNES.cz uvedl: „Balet byla spíš taková úlitba, abych se vyhnul vojně. Od doby, kdy jsem v tercii na gymnáziu vstoupil na ochotnická divadelní prkna, jsem měl herectví moc rád."

Po ukončení studia začínal v pražském Realistickém divadle na Smíchově, odkud po sedmi letech přešel do Městských divadel pražských, kde působil až do odchodu do důchodu. Proslavil se rolemi milovníků i jako představitel komediálních rolí. Po opuštění stálého angažmá pak hostoval na několika scénách. Představil se i v zájezdových představeních, například s Květou Fialovou a Petrem Nárožným v komedii Tři na lavičce.

Ještě za studií se objevil před kamerou, když hrál jednoho ze studentů ve filmu Stříbrný vítr. Hrál také v prvním československém televizním seriálu Rodina Bláhova (1959–1960), ve kterém si zahráli Ilja Prachař jako otec rodiny, Stella Zázvorková jako matka, Jiřina Jirásková, která hrála dceru Marii, a Ladislav Trojan jako syn Jarda.

Filmografie Ladislava Trojana zahrnuje více než sto položek, přičemž častěji než ve filmu točil pro televizi, a i když je jeho tvář divákům dobře známá, nikdy nevytvořil hlavní roli. Hrál policisty, vojáky, hlavy od rodin a hrál i v několika pohádkách. Naposledy se před kamerou objevil ve filmu Cena za štěstí z roku 2019, ve kterém si zahrál i se svým vnukem Josefem Trojanem a snachou Klárou Pollertovou-Trojanovou. Roli dostal také v úspěšných Vlastnících (2019). Od roku 2011 vystřídal Petra Bruknera v moderování dětského pořadu Kouzelná školka, kde vystupoval do roku 2018 jako děda Láďa.

V roce 2002 obdržel Ladislav Trojan od Nadace Život umělce ocenění Senior Prix. Trojan byl ženatý, s manželkou Olgou měli dva syny, kteří pokračují v rodinné tradici - Ondřej je úspěšným filmovým producentem, režisérem i hercem, mladší Ivan je v současnosti jedním z nejoblíbenějších a nejobsazovanějších herců. Manželka Ivana Trojana Klára Pollertová-Trojanová a jejich syn Josef se rovněž úspěšně věnují herectví.

Autor článku: ČTK: ped, mha, foto Alexandr Janovský (ČTK)