02.05.2023 07:50

Zemřela Jitka Krupová Bartůňková

Se zármutkem jsme přijali zprávu, že 25. dubna v nedožitých sto letech navždy odešla Jitka Krupová Bartůňková, dlouholetá sólistka opery a operety Moravského divadla Olomouc. Za své více než čtyřicetileté angažmá v našem divadle ztvárnila mnoho rolí. Diváci ji mohli vidět například v operách Její pastorkyňa nebo Příhody lišky Bystroušky, v operetě Fatinitza, ale také v muzikálech My fair lady nebo Loď komediantů. Čest její památce

Jitka Krupová se narodila v roce 1923 v Čáslavi legionáři a důstojníkovi ČSL. armády Rudolfu Krupovi a matce Marii. Rudolf v době Jitčiných 16. narozenin předčasně zemřel na následky nemoci, kterou si odnesl z bojů na východní frontě. V nešťastném zvratu osudu se tak rodina vyhnula nacistickým represím. Jitka, podporovaná pouze svou matkou Marií a mladším bratrem Radovanem, se dostala na Pražskou konzervatoř, obor zpěv. Následoval protektorát a život v okupované Praze. Po náhlém vystěhování z internátu jednotkami SS pobývala mimo jiné ve vile rodiny později známého kunsthistorika Jiřího Šetlíka. Brzy po dokončení studií získala angažmá v Libereckém divadle. V té době bohužel tragicky zemřel její bratr Radovan, který byl nešťastně zastřelen vlastním kamarádem při hře s nalezenou zbraní. Zanedlouho zemřela i její matka na zánět pohrudnice. Neštěstí v rodině však vyvážily úspěchy na jevišti. V Liberci se Jitka nejen seznámila se svým budoucím chotěm a operním pěvcem Františkem Bartůňkem, ale její role cherubína v Mozartově Figarově svatbě jí zajistila stálé angažmá v Moravském divadle v Olomouci. Zde pod taktovkou skladatele a dirigenta Iši Krejčího brzy vyrostla v operetní subretu. Na jevišti spolupracovala mimo jiné se jmény jako Josef Bek, Otta Kubín, Karel Jernek, Zdeněk Ornest, Radoslav Brzobohatý a další. Její výkony bylo možné spatřit nejenom naživo, ale také v nesčetných televizních přenosech.

Jitka Krupová Bartůňková se v angažmá udržela téměř 40 let a stala se tak jednou z největších stálic Moravského divadla v Olomouci. O jejích jevištních kvalitách svědčí i fakt, že nebyla zbavena svého vysokého postavení ani po té, co při vpádu Sovětských vojsk v roce 1968 před kádrovou komisí vystoupila z Komunistické strany Československa.

Jitka Bartůňková Krupová zesnula tiše v ranních hodinách 25. dubna 2023 v Olomouckých Chválkovicích.

 

Autor článku: VÁCLAV KRBÚŠEK