13.12.2022 13:24

Zemřela Olga Haasová-Smrčková

Olga Haasová-Smrčková
1. 11. 1937 Brno – 11. 12. 2022 Brno

V neděli zemřela operetní herečka a zpěvačka Olga Haasová-Smrčková, bylo jí 85 let. Působila hlavně na brněnských scénách. Jejím otcem byl skladatel Pavel Haas, strýcem herec Hugo Haas a někdejším manželem spisovatel Milan Kundera. O úmrtí Haasové-Smrčkové informoval ČTK muzikolog Jiří Zahrádka.

Brněnská rodačka v dětském věku přišla o otce, zavražděného nacisty v Osvětimi. Od mládí inklinovala k hudbě a divadlu. Vystudovala konzervatoř a v roce 1960 nastoupila do zpěvoherního souboru brněnské Reduty, kde působila s malou přestávkou do roku 1990. Ztvárnila třeba titulní roli v muzikálu Hello, Dolly! a řadu dalších velkých úloh.

Hrála také v brněnském Divadle bratří Mrštíků a v divadle Večerní Brno, hostovala na ostravské a olomoucké scéně. Podle Zahrádky se Haasová-Smrčková věnovala skladatelskému odkazu svého otce Pavla Haase.

V roce 1956 se provdala za spisovatele Milana Kunderu, avšak jejich cesty se později rozdělily. V roce 1972 se jejím životním partnerem stal brněnský scénograf a výtvarník Vladimíra Smrčka.

Autor článku: ČTK: tmd, gcm, foto: Archiv Národního divadla Brno