15.03.2017 10:44

Žižkovská noc 2017

Na tři dny a tři noci se opět spojí ty nejzajímavější podniky po celém Žižkově a přilehlých čtvrtích do unikátního festivalového světa Žižkovské noci. Sedmý ročník festivalu nabídne ve dnech 23. až 25. března 2017 přes šedesát scén v klubech, divadlech, kavárnách, hospodách i galeriích. Můžete se těšit na obsáhlý program, který bude zahrnovat přes čtyři stovky interpretů z domácí scény i z celého světa. A jako vždy za minimální jednotné vstupné na celý festival.

Žižkovská Noc se za dobu své existence stala nedílnou součástí každoročního kulturního života v Praze. Pro svoji žánrovou pestrost láká návštěvníky z celé České republiky i zahraničí. “Naším záměrem je postavit vedle sebe přední české a zahraniční hudebníky, progresivní divadelní soubory a to nejlepší ze současné literatury, abychom divákům dali možnost nahlédnout na jiné umělecké formy a rozšířit tak jejich povědomí o kulturním dění.” říká ředitel festivalu Marek Dočekal.

Hudební program je již tradičně koncipován do řady žánrových scén linoucích se od alternativní hudby, přes ska, reggae, punk až k metalu, hip hopu, DJs a současné elektronické hudbě. Hlavními jmény letošního ročníku budou Lenka Dusilová & Baromantika, Sto zvířat, Poletíme nebo jedna z nejvýraznějších elektropopových kapel Midi Lidi. Na jednom pódiu se spolu s uznávanými českými interprety ukáží celosvětově renomovaní hosté ze zahraničí, ať už jde o slovenské Haha Crew, rakouského hudebníka Rocky Leona nebo anglického DJ Joe Forda. Ve své unikátní české premiéře vystoupí polská interpretka Zamilska, která patří mezi nejsledovanější jména současné elektronické scény. Během festivalu vystoupí přes 400 interpretů a to na více než 40 paralelních scénách. Jednotlivé stage najdete v hudebních klubech, hospůdkách, barech či malých kavárnách a na řadě netradičních míst, jakými jsou Betlémská kaple, Památník na Vítkově, Atrium Žižkov a další.

Výraznou programovou linií vedle hudby je divadelní a literární část. Letošní dramaturgie zacílila především na výjimečné projekty. Na jedné straně jsou jimi specifičtí zahraniční hosté a na straně druhé premiéry inscenací nazkoušené speciálně pro festivalový program. Z Polska přijede uznávaný soubor fyzického divadla Teatr A Part, který pravidelně hraje po celém světě a po osmi letech se navrací do Prahy. Poprvé se v Čechách objeví jedinečný koncept literárního večera Park Your Poem slovinských básníků kombinující literaturu, divadlo a film. Svou premiéru si odehraje i nově vznikající dramaturgický projekt Time Capsule, který se zaměřuje na aspirující světové dramatiky a představuje jejich pětiminutové hry zabývající se současným světem a vhledem do různých kulturních prostředí. Speciálně pro Žižkovskou Noc představí jeden z matadorů nezávislé divadelní scény Divadlo Feste svou novou a vysoce ceněnou inscenaci Ale to je nemilé. Přímo na míru pak pro festival vznikne inscenace Palimpsest alternativního pražského souboru Relikty. Prostor na jevištích žižkovských divadel mají vedle profesionálních souborů amatérské divadelní spolky. Stejně tak jako se vedle etablovaných literátů představí mladí a začínající básníci a básnířky. Vedle všeho již zmíněného se ukáží i další žánrově rozmanitá představení; slam poetry, audio vizuální performance, stand up comedy a nově se formující umělecký směr k.a.p.r.

http://zizkovskanoc.net/

Autor článku: Petr Dlouhý

Žižkovská noc 2017

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.