19.09.2016 10:31

Zlínské divadlo uvedlo premiéru hry Srpen v zemi indiánů

Městské divadlo Zlín dnes uvedlo hru amerického autora Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů. První premiéru začínající 71. sezony divadla režíroval Petr Štindl. Zlínské divadlo je v Česku čtvrté, které tento oceňovaný divadelní text současnosti uvedlo.

Drama plné rozhovorů vypráví příběh rodiny, která se po letech sešla kvůli otci, jenž se ztratil. Otevírají se staré křivdy, napětí eskaluje a stupňují se důmyslné urážky. V inscenaci nechybí ani hysterie a černý humor. "Hra obsahuje mnoho témat a charaktery postav jsou složité," uvedl Štindl.
Divák by podle něj měl po zhlédnutí inscenace přemýšlet o tom, v čem se jeho život od života hrdinů liší a v čem se zase naopak podobá. "Každý si z toho musí vzít to svoje. Je to jako dívat se někomu do oken," dodal režisér, který do inscenace obsadil Evu Daňkovou, Ivana Kalinu, Janu Tomečkovou, Tamaru Kotrbovou či Martu Bačíkovou.

Srpen v zemi Indiánů měl v Chicagu premiéru v červnu 2007. V prosinci téhož roku byl uveden na Broadwayi, kde dosáhl 648 repríz. Rodinné drama získalo v USA v roce 2008 Pulitzerovu cenu a cenu Tony. Podle hry vznikl americký film Blízko od sebe. Meryl Streepová a Julia Robertsová za své role v něm získaly nominace na Oscara.
V české premiéře hru úspěšně uvedlo v červnu 2009 Národní divadlo v Praze. Herečka Kateřina Burianová za úlohu matky Violet získala Cenu Thálie 2009, Cenu Alfréda Radoka 2009 i Cenu Sazky a Divadelních novin. V Česku hru v roce 2013 uvedlo také Divadlo J.K. Tyla v Plzni a loni také Klicperovo divadlo v Hradci Králové.

Tracy Letts, který je považován za jednoho z nejúspěšnějších amerických dramatiků, je také autorem v tuzemsku známé hry Zabiják Joe. I tato hra se dočkala filmového zpracování.

http://www.divadlozlin.cz/ 


Autor článku: ČTK: jav, snm

Zlínské divadlo uvedlo premiéru hry Srpen v zemi indiánů