16.02.2017 12:06

Značná část sboru Divadelní katedry na Ankarské univerzitě byla vyloučena

Stalo se tak novým ustanovením a vyloučeno bylo na sedm akademiků, což představuje podstatnou část tamní divadelní katedry. Bakalářské programy tak utrpěly citelný zásah a postgraduální jsou takřka znemožněny. Za tento citelný zásah tureckému divadelnímu světu zbývající členové divadelní katadry viní zejména rektorát Ankarské univerzity a požadují okamžité navrácení svých bývalých kolegů do jejich původních funkcí.

K vyloučení došlo na základě opatření, jež mají perzkuovat subjekty spojené s teroristickými organizacemi a jinými uskupeními vyjmenovanými národní bezpečnostní radou a označené za hrozby národní bezpečnosti. Autoři prohlášení z divadelní katedry toto jednání odsuzují jako nespravedlivé a pomýlené i mezích svědomí.

Samotný akt vyloučení kolegů není ojedninělý, ale jde o proces šířící se tureckým vzdělávacím systémem a vedoucí k hromadným vyhazovům či profesním likvidacím.

Jmenovitě v tomto případě jde o tyto akademiky: prof. Dr. Selda Berk Öndül, prof. Dr. Tülin Sağlam, prof. Dr. Beliz Güçbilmez, Dr. M. Elif Çongur, prof. Dr. Süreyya Karacabey a odborní asisenti Ceren Özcan a Şamil Yilmaz.

Autor článku: Převzato z: Culturenet.cz