18.04.2023 15:52

Dejvické divadlo potřebuje nový impuls, říká jeho budoucí ředitel Lukáš Průdek

Dejvické divadlo potřebuje nový impuls, řekl ČTK v rozhovoru budoucí ředitel divadla Lukáš Průdek. Při financování by mohlo víc využít přenosy inscenací do kin nebo zkusit získat nové dárce v krajích. Průdek, který nastoupí do Dejvického divadla v lednu, zároveň skončí po devíti letech jako ředitel Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

„Dejvické divadlo slaví 30 let, je možná na nějakém rozcestí a potřebuje nový impuls. Když tam půjdu já, tak tím, že jsem tam působil, můžeme přeskočit fázi hledání vzájemné důvěry. Myslím, že můžu tomu divadlu nový impuls dát. V Budějovicích jsem devět let, po nich by bylo načase zase něco změnit a já v sobě už těžko hledám motivaci," řekl Průdek, který je v dozorčí radě Dejvického divadla a devět let v něm pracoval jako zástupce ředitelky a vedoucí marketingu a produkce. Nyní Dejvické divadlo řídí Blanka Cichon.

Průdka zajímá i to, že Dejvické divadlo je obecně prospěšná společnost a má tak jiné financování než třeba Jihočeské divadlo, jež je příspěvkovou organizací města. Dlouhodobě vyprodané Dejvické divadlo je soběstačné zhruba z 50 procent, hlavní příjem má díky čtyřletému grantu hlavního města Prahy: „Čtyřleté financování, to je sen, protože financování z roku na rok je složité. A není to napřímo (každoroční) debata s politiky," řekl Průdek.

Jako klíčové hodnoty Dejvického divadla vnímá Průdek „upřímnou" divadelní práci, poetiku i humor, skrze který se přistupuje k vážnějším tématům. Důležitější než forma je podle něj obsah. „To vše mám rád i jako divák, je to největší hodnota toho divadla. Zajímá mě, jestli se na ten starý soubor dají nabalovat noví mladší členové a pokračovat dál v dejvickém stylu. Pak má Dejvické divadlo obrovský věhlas a je otázka managementu, co s tak věhlasným divadlem dělat," řekl čtyřicetiletý Průdek.

Jako příklad zmínil, že 19. dubna bude derniéra inscenace Ucpaný systém přenášená do kin, kde ji uvidí přes 10.000 lidí. V podobných streamech vidí obchodní příležitosti. Míní, že kvůli snižování schodku státního rozpočtu nastanou pro kulturu těžké časy. „A Dejvické divadlo může mít náskok před ostatními divadly v tom, nakolik může být méně závislé na veřejných prostředcích," řekl budějovický rodák Průdek. Jako jinou možnost, jak získat víc peněz a také zlepšit platy v divadle, vidí klub dárců, který by oslovil i sponzory v krajích.

V Jihočeském divadle působil Průdek devět let. K výrazným počinům za jeho éry patřila divadelní Bouda na Mariánském náměstí, kde by mohla vzniknout nová divadelní budova, nebo třeba akce spjaté s výročím 17. listopadu 1989. Podle Průdka čekají Jihočeské divadlo změny na některých vedoucích pozicích v uměleckých souborech. Divadlo by podle něj také mohlo víc zpřístupnit svou studiovou scénu nezávislým a amatérským souborům.

https://www.dejvickedivadlo.cz/

 

Autor článku: ČTK: vkc, gcm, foto převzato z: https://www.klasikaplus.cz/rozhovor-2/item/4268-lukas-prudek-divadlo-je-bezpecnym-prostredim

Dejvické divadlo potřebuje nový impuls, říká jeho budoucí ředitel Lukáš Průdek

Zprávy

11.09.2025

Busta Soni Červené byla odhalena ve Státní opeře

V úterý 9. září jsme si připomněli sté výročí narození Soni Červené, jejíž busta byla slavnostně odhalena ve Státní opeře, kde v mládí ztvárnila Carmen – postavu, která ji později proslavila po celém světě. Bustu z dílny sochaře Dominika Langa odhalila paní Dana Píchová z Nadačního fondu Soni Červené spolu se správní ředitelkou Opery ND a SO Jarmilou Levko. Na slavnostním zahájení vystoupil Pavel Černoch za klavírního doprovodu Šárky Knížetové.

10.09.2025

Repertoár Studia Ypsilon bude připravovat nová umělecká rada v čele s Martinem Dejdarem

Repertoár pražského Studia Ypsilon bude po pondělním odvolání ředitele Karla Františka Tománka připravovat nově ustavená umělecká rada. Tvořit ji budou členové souboru v čele s hercem Martinem Dejdarem. Tvorbu repertoáru, který by měl vést ke zlepšení hospodářských výsledků divadla, budou konzultovat mimo jiné s Blankou Pechovou, kterou pražští radní pověřili řízením městské příspěvkové organizace.

09.09.2025

Nová výstava v Českém muzeu hudby je věnována operní pěvkyni Soně Červené

Nová výstava v Českém muzeu hudby je věnována jedné z nejvýznamnějších osobností české i světové hudební scény, operní pěvkyni Soně Červené, u příležitosti stého výročí jejího narození. Tento výstavní projekt nabízí jedinečný pohled na život a tvorbu umělkyně, která svou mimořádnou barvou hlasu, širokým hlasovým rozsahem a nezaměnitelným charismatem ovlivnila pěvecké umění po celém světě.