16.12.2024 12:38

Vršovické divadlo MANA uvádí Čapkův Krakatit: příběh o pokušení a poznání

Slavný, nadčasový a strhující příběh vynálezce, který si až příliš pozdě uvědomí, jaký dopad na svět může mít jeho objev ničivé třaskaviny zvané Krakatit. Čapkův příběh, který divákům nabídne drama i idylu, vášeň i obyčejnost prostých lidských citů, hru démonů i laskavost andělů, má na vršovické scéně divadla MANA premiéru 9. ledna 2025. Vynálezce Prokopa ztvární Ondřej Černý, dále účinkují Týna Průchová, Lukáš Jurek a Marek Frňka a Sofia Chalányová. „Prokopův boj je o poznání, ale i o morálních hranicích,“ říká dramaturgyně divadla Věra Mašková. „Čapek nám připomíná, že každá síla, kterou vypustíme do světa, může mít nezměrné důsledky.“ Premiéra inscenace v režii renomovaného divadelníka Doda Gombára připomíná i výročí Karla Čapka, který se narodil právě 9. ledna před 135 lety.

Čapkův román je i po sto letech od svého vzniku stále aktuální. Inscenace zachycuje příběh člověka na jeho cestě mezi ďábelským našeptáváním a vábením boží věčnosti. „Celé představení odehrají čtyři herci a jedna tanečnice. Inscenace je pojatá jako psychologická hra, kde laboratoř inženýra Prokopa není jen místem experimentů, ale i zrcadlem jeho rozervané mysli,“ vysvětluje dramaturgyně Věra Mašková. „Příběh ukazuje zápas muže s mocným světem, kde zisk a moc znamenají víc než morálka nebo dokonce zachování života na Zemi. Zápas je komplikovaný i setkáním s osudovou láskou, která může být opravdová, ale může být také velkou lží,“ říká Mašková, podle níž hraje v inscenaci důležitou roli i hudba Gabriely Vermelho. „Čapek klade důraz na moment odpovědnosti člověka za to, co vytváří a uvádí v život. A nejedná se jen o sílu, jako v případě třaskaviny Krakatit, ale o určitou volnou energii, která může pomáhat, ale také strašlivě škodit,“ dodává dramaturgyně

Příběh člověka, který chtěl příliš mnoho

Hlavní hrdina je inženýr Prokop. Jeho cesta začíná velkým objevem – extrémně silnou výbušninou zvanou Krakatit. Zatímco mocní lidé touží po jejím využití, on sám se děsí možných důsledků. Jeho zápas je ale komplikovaný vášnivou a osudovou láskou k tajemné Princezně, která je i součástí mocenské hry. „Prokop je umanutý“, popisuje herec Ondřej Černý svoji postavu, “Ať už tvoří, hledá či miluje. Zároveň je nepoddajný, tvrdohlavý. Touží po velkých věcech, které ho ale zároveň děsí“, říká Černý.

Divadlo v Čapkově sousedství

Divadlo MANA je místem, které uvádí Čapkova díla pravidelně. Na repertoáru vršovické scény jsou kromě Krakatitu i inscenace inspirované životem spisovatele. Je to například hra Čapek a Ve dvě na Kodaňské nebo titul Matka. „Karel Čapek je pro nás inspirací, je symbolem první republiky a hodnot, které se i my snažíme udržet při životě. Vila bratří Čapků se navíc nachází v Praze 10, kde sídlí i naše divadlo, což nás k němu ještě více přibližuje,“ vysvětluje Věra Mašková.

www.vrsovickedivadlo.cz

 

Autor článku: Jana Bryndová

Vršovické divadlo MANA uvádí Čapkův Krakatit: příběh o pokušení a poznání

Inscenace

21.01.2026

Slovácké divadlo uvede jako první premiéru v tomto roce inscenaci Věci, o kterých vím, že jsou pravda

V sobotu 24. ledna se Slovácké divadlo i jeho diváci dočkají první letošní a netrpělivě vyhlížené premiéry. Inscenační tým režiséra Jana Holce totiž finišuje práce na intimním dramatu současného australského dramatika Andrewa Bovella Věci, o kterých vím, že jsou pravda.

21.01.2026

Radši shořet, než zřít pravdu: Divadlo DISK uvede portrét moderního populisty Biedermanna

První premiéra, s níž vstoupí Divadlo DISK do roku 2026, je zároveň čtvrtou a poslední možností vidět letošní absolventy katedry činoherního divadla pražské DAMU na této scéně. Pro tuto příležitost si režisér Lukáš Jeníček zvolil absurdní společenskou satiru Biedermann a žháři od švýcarského literáta Maxe Frische ve snaze poukázat na ustavičné riziko maloměšťácké přizpůsobivosti, která si nezadá s českým homolkovstvím a švejkovstvím.

21.01.2026

Představení Brokolice na Marsu je online: poslední díl skvělé trilogie Davida Drábka míří exkluzivně na Dramox

Na Dramox přibývá výjimečný titul současného divadla o kráse i tragédii stárnutí. Diváci se konečně dočkají věčně vyprodané komedie Brokolice na Marsu, která završuje příběhy postav Davida Drábka z předchozích Jedlíků čokolády a Velké mořské víly. Inscenace vznikla v Klicperově divadle v Hradci Králové, kde se na představení stojí fronty, a její záznam je nyní k vidění pouze na Dramoxu.