28.01.2025 21:22

Ceny Divadelních novin, které dostávali herci a divadla od roku 2001, skončí

Udílení cen Divadelních novin, které dostávali herci, divadla a publicisté od roku 2001, skončí. Vyplývá to z vyjádření, které dnes ČTK poskytla šéfredaktorka Divadelních novin Jana Machalická. Ocenění v oboru je podle ní i tak dostatek. Zástupci divadel dnes v Divadle v Celetné pokřtili nové číslo Divadelních novin. Pod novým vedením si noviny zachovaly název, ze čtrnáctideníku se stal měsíčník.

„Myslím si, že v divadle máme permanentní olympiádu. Jedny Ceny divadelní kritiky, dříve se jmenovaly Ceny Alfréda Radoka, stačí pro obor divadla. Je i spousta dalších cen oborových, třeba loutkářských, nebo pro žánry, jako je opera," uvedla Machalická.

Zatímco Ceny divadelní kritiky se udělují na jaře, obvykle v březnu, Ceny Divadelních novin se od roku 2001 rozdávaly v září či v říjnu. Při posledním ceremoniálu vyjádřil bývalý šéfredaktor Divadelních novin Josef Herman obavu, že ceny zaniknou.

Ceny Divadelních novin se týkaly i hereckých výkonů jednotlivců, a to bez ohledu na žánr. V září je získali Iris Kristeková a Mark Kristián Hochman. Dalšími kategoriemi byla divadla činoherní, alternativní, hudební, taneční a pohybová, loutková a výtvarná. Oceňoval se také publikační počin.

Mezi poslední laureáty patřilo Divadlo X10, show Viktora Tauše Snowflakes, která byla upoutávkou na jeho film Amerikánka, dále Národní divadlo Brno, soubor Dekkadancers a Naivní divadlo Liberec. Ocenění se vázalo také ke knize Svět na divadle ukázat, a celý…, která představuje soubor studií a kritik teatroložky a kritičky Jany Patočkové.

 

Autor článku: ČTK: ani, jhr, ptd, foto: Mark Kristián Hochman – Vojcek, Georg Büchner, Michal Hába: VOJCEK_jednorozměrný člověk. Foto: archiv DN

Ceny Divadelních novin, které dostávali herci a divadla od roku 2001, skončí

Zprávy

24.04.2026

Olomoucké Divadlo Tramtarie se bude stěhovat do Hanáckých kasáren

Olomoucké Divadlo Tramtarie po letech hledání získalo nový divadelní prostor. Tato úspěšná divadelní scéna se tak bude stěhovat do Hanáckých kasáren na třídě 1. máje v Olomouci. Nové divadlo nabídne kapacitu až 160 míst a výrazně lepší zázemí pro diváky i účinkující.

23.04.2026

Audioknihou roku 2025 se stávají Hovory, působivé zpracování telefonátů Ukrajinců po napadení země ruskou armádou

Nejlepší Audioknihou roku 2025 se staly Hovory – strhující, působivé a mrazivé audiozpracování autentických telefonátů ukrajinských občanů po napadení Ukrajiny ruskou armádou. Audiokniha studentky FAMU Victoriie Kralko, v níž v režii Bely Schenkové excelují přední čeští herci a herečky, se stala také Nejlepší audioknihou mimo kategorie. Dvě odborné poroty složené z čtyřiadvaceti členů vybíraly v deseti kategoriích celkově ze 124 přihlášených titulů od 29 vydavatelů ve výroční anketě, kterou již počtrnácté pořádá Asociace vydavatelů audioknih.

22.04.2026

Pozvánka na výstavu: Loutkové komnaty Divadla Bratří Formanů a jejich přátel

Muzeum Prahy připravilo novou výstavu na zámku Ctěnice. Otevřena bude 19. dubna a potrvá do ledna příštího roku. V expozici nazvané Loutkové komnaty Divadla Bratří Formanů a jejich přátel najdou návštěvníci řezbované loutky, mechanické objekty, hravé vynálezy, malované kulisy a časem zkrásnělé dekorace – malé divadelní zázraky, které lidé obdivují v mnoha zemích.