28.04.2025 13:34

Špičky světového baletu v Praze! Jiří Bubeníček chystá velkolepou show

Praha se v srpnu opět stane centrem světového baletu. Druhý ročník Bubeníček International Ballet Gala, prestižní přehlídky světového tance, kterou pořádá světoznámý tanečník a choreograf Jiří Bubeníček, se uskuteční 16. a 17. srpna 2025 od 19 hodin v Divadle Hybernia. Diváky čekají výjimečné choreografie a virtuózní výkony tanečníků z předních světových souborů.

Světová elita na jednom jevišti

Na jednom jevišti se během svou gala večerů sejde skutečná taneční elita – evropskému publiku se vůbec poprvé v historii představí hvězdy prestižního Tokyo City Ballet. Společně s japonskými umělci ve dvou gala večerech vystoupí sólisté z Teatro dell'Opera di Roma, Staatsballett Berlin, Bayerisches Staatsballett a Birmingham Royal Ballet. Program bude sestaven z nejnovějších choreografií Jiřího Bubeníčka, které byly původně vytvořeny pro přední baletní soubory v Evropě a Asii. Některé z nich budou mít v Praze svou českou premiéru.

„Je mi velkou ctí představit v Praze tak prestižní soubory a tanečníky. Mým cílem je nejen ukázat to nejlepší ze světového baletu, ale také posilovat propojení mezi různými kulturami prostřednictvím umění," říká Jiří Bubeníček, zakladatel projektu a mezinárodně uznávaný choreograf.

Hvězdy dneška a talenty zítřka

Taneční vystoupení, která budou navíc umocněna živým hudebním doprovodem, v sobě snoubí technickou preciznost a uměleckou originalitu. Vedle světových hvězd dostanou prostor i talentovaní žáci letních mistrovských kurzů Bubeníček Ballet Masterclasses, pro které představuje účast na gala jedinečnou příležitost sdílet jeviště se světovými tanečními hvězdami.

„Spojení zkušených interpretů a mladých talentů vytváří na jevišti unikátní energii. Pro studenty je to zážitek, který může definovat jejich profesní dráhu, a pro publikum možnost objevit nová jména, o kterých ještě uslyšíme," vysvětluje Bubeníček.

Choreograf světového formátu

Jiří Bubeníček patří mezi nejrespektovanější osobnosti tanečního světa. Bývalý první sólista Hamburského baletu a Semperovy opery v Drážďanech získal během své téměř pětadvacetileté kariéry řadu prestižních ocenění, včetně ceny Benois de la Danse za roli Armanda v baletu Dáma s kaméliemi. Jako choreograf vytvořil přes sedmdesát děl, od krátkých choreografií po celovečerní narativní balety. Jeho interpretace klasických příběhů jako například Doktor Živago, Proces, Romeo a Julie nebo nejnovější La Strada a Cyrano z Bergeracu sklízejí mimořádný úspěch. „Bubeníčkův choreografický rukopis se vyznačuje mimořádnou muzikálností, technickou precizností a schopností vyprávět příběh prostřednictvím pohybu," hodnotí jeho tvorbu kritika.

Vstupenky na tuto mimořádnou událost jsou již v prodeji.

 

Autor článku: Johana Mravcová

Špičky světového baletu v Praze! Jiří Bubeníček chystá velkolepou show

Zahraniční divadlo

29.10.2025

Když tanec dýchá přítomností: česká premiéra inscenace WOLVES mezinárodního souboru ALLEN’S LINE

Pražské publikum čeká výjimečný večer improvizovaného tance, slova i poezie. CreWcollective, platforma podporující současný tanec, mezinárodní spolupráci a živé umění, s potěšením uvádí českou premiéru nejnovější inscenace WOLVES mezinárodního souboru ALLEN’S LINE, vedeného legendárním performerem a básníkem Julyenem Hamiltonem – výraznou osobností evropské taneční improvizace, choreografem, jehož tvorba propojuje pohyb, jazyk a hudbu v živém, okamžitém dialogu.

29.10.2025

Nominácie na DOSKY 2025 sú známe, divadelné ceny budú odovzdané v Spišskom divadle

Asociácia súčasného divadla dnes oznamuje nominácie na ocenenia v rámci 28. ročníka Divadelných ocenení sezóny – DOSKY 2025. Nominácie aj víťazov určuje odborná divadelná obec. V tomto ročníku hlasovalo 42 divadelných kritikov, kritičiek, teoretikov, teoretičiek, publicistov a publicistiek. Mená víťazov a víťaziek DOSKY 2025 budú vyhlásené počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa uskutoční v pondelok 24. novembra 2025 v Spišskom divadle v Spišskej Novej Vsi.

22.10.2025

Londýnem opět zní čeština: Jakub Hrůša uvádí v Královské opeře historicky poprvé Janáčkovu Věc Makropulos

Už 4. listopadu proběhne v Londýně premiéra prvního provedení Janáčkovy Věci Makropulos v historii tohoto operního domu. S novým hudebním ředitelem Jakubem Hrůšou spolupracuje zkušená britská režisérka Katie Mitchell.  Opera je tajuplným příběhem Emilie Marty na motivy divadelní hry Karla Čapka o touze po nesmrtelnosti. V roli Janka se představí český tenorista Daniel Matoušek.