10.06.2025 12:30

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zve na výstavu loutek a dekorací z animovaného filmu Radka Berana „Velký pán“

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zve na výstavu loutek a dekorací z animovaného filmu Radka Berana „Velký pán“ s podtitulem „Kdo tahá za nitky?“ Výstava bude přístupná od 28. června 2025.

Návštěvníci se mohou také těšit na koncerty na terasách a od července pak na hravé prohlídky s Kašpárkem, tvůrčí dílny nebo Loutkohrátky na Betlémě: Tentokrát od rána až do noci. Navíc bude po dobu letních prázdnin muzeum otevřeno i v pondělí!

Nová výstava, jejímž autorem je architekt filmu Velký pán Michal Kubíček, zavede návštěvníky do klidné lesní osady, kde žije Malý pán, Majolenka a jejich přátelé. Tato idylická zákoutí lesního baru, Datlovy dílny, ohniště, jako prostoru pro setkávání a sdílení příběhů, vystřídá prostor mrazivého světa záporné postavy Doktora Zettka. Je to svět robotů, kteří slepě vykonávají jeho příkazy, televizní studio, které šíří dezinformace o neexistujících Jeleňácích – záhadných monstrech, která nikdo nikdy neviděl, ale všichni se jich bojí. „Návštěvníky čeká i nástěnná desková hra Kdo se bojí, nesmí do lesa, která umožní vyzkoušet si způsoby ověřování informací a základní pravidla kritického myšlení,“ doplňuje Břetislav Oliva, kurátor této výstavy. V rámci programů pro školy nabídne muzeum i návazný edukační program To jsem z toho jelen, který pracuje s rozvojem mediální gramotnosti a rozpoznáváním dezinformací. „Klasické marionety z dílny Františka Antonína Skály budou ve svých přírodních exteriérech a kulisách z filmu provázet návštěvníky tématem kritického myšlení a odvaze postavit se strachu“, dodává Břetislav Oliva.

Dalším lákadlem pro návštěvníky je doprovodný prázdninový program – každé pondělí v 11 hodin čeká malé i velké návštěvníky Kašpárek, který je provede po muzeu, v otevřeném ateliéru bude možné „blbnutí přírodní bez konzervantů“. Ve spolupráci s Muzeem v přírodě Vysočina pořádáme každý (Ne)tradiční čtvrtek tvůrčí dílny věnované masopustu a 30. srpna se v Hlinsku společně rozloučíme s prázdninami akcí Loutkohrátky na Betlémě: tentokrát od rána až do noci, která nabídne celodenní program pro malé i velké zahrnující workshopy, koncerty a loutková divadla až do 22 hodin. Více informací a novinek najdete na www.puppets.cz.

 

Autor článku: převzato z: https://mk.gov.cz/

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zve na výstavu loutek a dekorací z animovaného filmu Radka Berana „Velký pán“

Zprávy

15.08.2025

Podcast Suflér #19: Dvacetiletý manuál na kulturní diverzitu. Na co poukazuje 20. výročí Úmluvy UNESCO?

Strategický dokument UNESCO Úmluva o ochraně a podpoře rozmanitosti kulturních projevů letos v květnu oslavil 20 let od svého vzniku. Zároveň uplynulo 15 let od české ratifikace a momentu, kdy jsme se v ČR zavázali plnit doporučení Úmluvy zaměřené na kulturní diverzitu. U příležitosti Mezinárodního dne kulturní rozmanitosti, který připadá na 24. května, zorganizoval Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Ministerstvem kultury konferenci nazvanou 20 let kulturní rozmanitosti: Úmluva UNESCO z různých úhlů.

14.08.2025

AMU slaví 80 let a zve na komentované prohlídky svých budov

Zveme vás na komentované prohlídky historických budov Akademie múzických umění v Praze, které pořádáme ve spolupráci s @Open House Praha. Přijďte nahlédnout do míst, kam se běžně nedostanete, a objevte příběhy budov v centru Prahy, jejichž historie je proslavila ještě dříve, než se staly domovem uměleckého vzdělávání.

09.08.2025

Řemeslníci v Městském divadle Zlín rekonstruují tahové zařízení a rozvodnu osvětlení

Řemeslníci rekonstruují v Městském divadle Zlín tahové zařízení a elektrorozvodnu jevištního osvětlení. Součástí prací v letním období, kdy je divadlo uzavřeno pro veřejnost, je i výměna trafostanice a úprava ovládání vzduchotechniky. Náklady na modernizaci činí přibližně 16 milionů korun