26.06.2025 11:44

Začaly Letní shakespearovské slavnosti

Ve středu 25. června měla na Pražském hradě premiéru letošní novinka Othello. V režii Braňa Holička se v titulních rolích představili Robert Mikluš, Sara Sandeva a Jan Cina (alternuje Vojtěch Vodochodský). Po maratonu nočních zkoušek, které často začínaly až po půlnoci, se Othello dočkal prvního uvedení pro diváky. Slavnostní večer Letních shakespearovských slavností, jejichž generálním partnerem je skupina PPF, zahájil autor překladu prof. Martin Hilský.

Pestrá sezona s novinkami i hosty

Hradní brány se po roce otevírají nejen shakespearovské premiéře, ale také hostům. Tím prvním, který přichází hned po Othellovi, je ostravský Večer tříkrálový. Skvělá komedie se skvělou hudbou, skvělí herci, je nač se těšit. Pouhé tři večery s Večerem jsou nachystány od 17. do 19. července.

Společnost Prague Shakespeare Company, tradiční a oblíbený host Slavností, připravila v premiéře na 29. července Krále Leara. Jedna z nejpůsobivějších tragédií Williama Shakespeara je hrána v angličtině s českými titulky.

Do třetice všeho dobrého

Letošním v pořadí třetím hostem bude inscenace Michala Vajdičky Zkrocení zlé ženy. Ta měla svůj debut minulý rok na Bratislavském hradě a letos konečně dorazí i do Prahy. Divoká Kateřina, dobrodružný Petruccio, sladká Bianka a vynalézaví ctitelé. Komedie plná záměn, převleků a slovních přestřelek se hraje v Nejvyšším purkrabství 8. a 9. srpna.

Osvědčené klenoty a milované klasiky

Program nezapomíná ani na nejoblíbenější perly shakespearovského odkazu. Diváci se mohou těšit na komedie Marná lásky snahaJak se vám líbí nebo Veselé paničky windsorské. Nebude chybět MacbethZimní pohádka a svou pětiletou misi letos dokončí magická komedie Bouře.

 

Autor článku: převzato z: https://www.shakespeare.cz/, foto: Martin Špelda