16.09.2025 10:42

V rámci oslav dvaceti let svého působení v České republice připravil spolek Loutky v nemocnici víkend pro rodiny s dětmi v Praze a v Brně

V rámci oslav dvaceti let svého působení v České republice připravil spolek Loutky v nemocnici víkend pro rodiny s dětmi v Praze a v Brně. Jedna vstupenka umožní zájemcům zhlédnout hned několik loutkových představení, koncertů, zúčastnit se výtvarné a loutkářské dílny nebo si poslechnout audio pohádky v podání známých herců. Akce se uskuteční 20. září v Praze v Divadle Minor a 21. září v Brně v Divadle Radost vždy od 11 do 18 hodin. 

„Z loutkových představení nabídneme dětem to nejlepší, co jsme za dvacet let vytvořili,“ říká zakladatelka a principálka spolku Loutky v nemocnici Marka Míková. „Například hru Amundsen o odvaze, přátelství a cestě na Jižní pól, klasickou pohádku Kocour v botách či westernové dobrodružství Růženka ze střelnice. V Brně navíc uvedeme představení Plešatá princezna, které vzniklo ve spolupráci s pražským Národním divadlem a mezinárodním projektem Musica non grata. A protože dětem rádi připravujeme překvapení a netradiční zážitky, budou si moci ti nejmenší zkusit sledovat malá představení schovaná v kufříku přímo z nemocniční postýlky, jak to každý den zažívá většina našich dětských diváků,“ dodává Marka Míková. Program v obou městech vyvrcholí závěrečným koncertem.

Spolek Loutky v nemocnici vznikl v roce 2005 a jeho hlavní činností jsou návštěvy dětských oddělení nemocnic, psychiatrických léčeben, rehabilitačních center a od roku 2014 také pracovišť paliativní a hospicové péče. Pomocí loutek a hudebních nástrojů pomáhají jeho členové překonávat malým i dospělým pacientům a jejich blízkým strach a stres spojený s léčbou závažných onemocnění. Ročně tak spolek díky finanční podpoře svých dárců uskuteční okolo 1400 návštěv a pomůže více než 56 000 pacientů. S Loutkami v nemocnici nyní ve zdravotnických zařízeních pomáhá více než třicet profesionálních loutkářů a muzikantů. Svou práci přibližují veřejnosti zároveň i ve vybraných divadlech a na prestižních festivalech jako Skupova Plzeň, Festival Regiony, Přelet nad Loutkářským hnízdem, Loutkářská Chrudim nebo Struny dětem. „Loutky v nemocnici jsou jedinečné nejen rozsahem své činnosti, ale i tím, že propojují charitativní aspekt s výsostně profesionálním přístupem k loutkovému divadlu,“ přibližuje uměleckou kvalitu a význam spolku jeho producent Jakub Matějka.

„Loutka má v sobě magii. Když ožije v rukou loutkoherce, nedívá se dítě na toho, kdo ji vodí, ale sleduje jen ji, komunikuje s ní a začne si hrát. Během hry pak často verbalizuje svoje pocity, uvolní se, směje se, a to všechno výsledně působí léčivě a urychluje uzdravení. Jsou to malé zázraky, které díky Loutkám v nemocnici můžeme prožívat každý den zas a znovu. Proto jsme spolek před dvaceti lety založili,“ říká Marka Míková. „Do budoucna bychom rádi ve spolupráci s lékaři ještě více rozvíjeli metodiku pomoci v procesu uzdravení a pomáhali jim odhalit věci, které se přímo od dětí často nedozvědí. Nadále chceme bořit strach a přinášet loutkové uličnictví do míst, kde moc smíchu nebývá. A zároveň stále vytvářet nová kvalitní představení, která obstojí i mimo nemocnice,“ dodává.

O dvaceti letech činnosti spolku vznikl v cyklu České televize Klíč dokument Loutky v nemocnici režiséra Miloslava Kučery, který 24. září ve 14.45 odvysílá v premiéře kanál ČT2 a poté bude k dispozici v iVysílání České televize.

Program a vstupenky na Den Loutek v nemocnici v Divadle Minor v Praze 20. 9.

Program a vstupenky na Den Loutek v nemocnici v Divadle Radost v Brně 21. 9.

 

 

Autor článku: Jakub Matějka

V rámci oslav dvaceti let svého působení v České republice připravil spolek Loutky v nemocnici víkend pro rodiny s dětmi v Praze a v Brně

Inscenace

16.09.2025

Divadlo Tramtarie zahajuje sezonu premiérou inscenace Kabaret nahatý Shakespeare 2

Ve čtvrtek 18. září se poprvé v sezoně otevřou brány Divadla Tramtarie, které uvede svoji možná nejočekávanější premiéru. Tou je volné pokračování historicky nejúspěšnější komedie Divadla Kabaret nahatý Shakespeare, která vznikla přesně před deseti lety, a na jejímž kontě je doposud téměř tři sta vyprodaných repríz. Režisérem pokračování je stejně jako u prvního dílu Jiří Trnka.   

16.09.2025

Moravské divadlo Olomouc uvádí Pucciniho Toscu v režii Daniely Špinar

Moravské divadlo Olomouc připravuje první premiéru této sezony, nesmrtelnou operu Tosca, jednu z nejznámějších a nejuváděnějších operních děl světa z pera Giacoma Pucciniho. Režisérka Daniela Špinar přináší osobitý pohled na dramatický příběh pěvkyně Florie Toscy, malíře Cavaradossiho a barona Scarpii, v němž se láska střetává s mocí a manipulací. Premiéra se uskuteční v pátek 19. září.

16.09.2025

Ponec – divadlo pro tanec otevírá svou jubilejní 25. sezonu

Ponec – divadlo pro tanec otevírá svou jubilejní 25. sezonu – čtvrtstoletí, během něhož se z bývalé továrny, pak kina a nakonec chátrajícího skladu stalo živé centrum současného tance – místo, kde se setkávají umělci i diváci všech generací. Součástí večera bude např. taneční představení Lípa, taneční film nebo sestřih z dokumentu Tance kolem Ponce, k tomu výstava fotografií, jež nám připomenu cestu našeho divadla.