04.11.2024 14:22

34. Přelet nad loutkářským hnízdem: Loutkové divadlo reflektuje současný svět

34. ročník prestižní přehlídky loutkového divadla pro děti, dospělé i profesionály*ky Přelet nad loutkářským hnízdem začne 7. listopadu 2024 v Praze ve Vzletu. Během čtyř nabitých dní budou mít diváci a divačky možnost zakusit to nejlepší ze současné české loutkové tvorby a to nejen v prostorách bývalého vršovického kina, ale také v Divadle Minor, Divadle Na zábradlí a ve Vile Štvanice.

Je dlouhodobou snahou přehlídky prezentovat širší veřejnosti, že i loutkové divadlo je prostorem pro aktuální dialog, umělecký experiment a především je na našem území tvůrčím hřištěm excelentních umělců*kyň. 34. ročník nabídne publiku mnoho témat a podnětů a nasytí i ty nejnáročnější fajnšmekry. Karol Filo & co. otevírá ve svém audiovizuálním projektu Dobre už bolo téma generačního střetu. Malé divadlo v inscenací GaGa upozorňuje na environmentální krizi a pomáhá malým i velkým rozvíjet vztah k životnímu prostředí. Třetí ruka nezávislého souboru Handa Gote research & development experimentuje skrze vizualitu a dlouhodobě bourá stigma, že loutkové divadlo patří pouze dětskému publiku.

Aktuálních témat se nebojí ani statutární divadla a renomované soubory. Divadlo Radost v inscenaci A pak se stalo! pracuje s nesmyslnými frázemi, které děti dnes a denně slýchají od svých rodičů. Divadlo DRAK a Mezinárodní institut figurálního divadla adaptuje román Herberta George Wellse Válka světů a vede mladistvé diváky do světa v němž se fikce stírá s realitou. Divadlo Líšeň s inscenací Kriplštreka zase upozorňuje na sociální problematiku chudoby a umírání. Do alchymistických laboratoří Rudolfa II. Habsburského zavedou diváky*čky skrze interaktivní inscenaci Alchymisti pražští Geisslers Hofcomoedianten.

To, že je loutkové divadlo všestrannou a živou divadelní disciplínou, připomenou i mnozí další profesionální, začínající i amatérští loutkáři*ky.

Kromě programu se mohou účastníci*ce těšit na tvůrčí dílnu scénografky Eriky Čičmanové, veřejné přednášky a diskuse na aktuální témata ve spolupráci Spolku pro vydávání časopisu Loutkář a platformy Mloki.sk a samozřejmě na setkávání se s inspirativními osobnostmi české loutkové scény.

Přehlídku vyhlašuje České středisko UNIMA a pořádá Spolek pro vydávání časopisu Loutkář. Festival podporuje Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha a Státní fond kultury ČR. Více informací o programu a vstupenkách naleznete na webových stránkách a na sociálních sítích.

http://www.prelet.cz

 

Autor článku: Ema Šlechtová, foto: Handa Gote - Třetí ruka (c) Martin Špelda

34. Přelet nad loutkářským hnízdem: Loutkové divadlo reflektuje současný svět

Festivaly

23.04.2026

Polovinou měsíce dubna Brno roztočila spirála kreativity, umění a divadla v podobě Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER

V letošním roce úspěšně proběhl 36. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2026, a to v termínu od 14. 4.–18. 4. 2026 v prostorách Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzického umění a dále i v prostorách brněnských divadel Studia Marta, Divadla na Orlí, Divadla Husa na provázku a HaDivadla.

23.04.2026

Festival ARENA Divadla bratří Formanů se stěhuje na ostrov Štvanice

Festival ARENA Divadla bratří Formanů poprvé rozloží stany na ostrově Štvanice v Praze 7. Od 4. do 25. června diváky čeká divadlo, nový cirkus, výtvarné dílny i program pro děti. Kromě úspěšného Ptačího sněmu z dílny bratří Formanů představí i zahraniční umělce a výstavu Imaginárium. Vstup do festivalového areálu je opět zdarma. Loď Tajemství zůstává na svém stálém kotvišti na náplavce u Rašínova nábřeží. 

23.04.2026

Mezinárodní týdny tance vrcholí: Gala jubilejního 40. ročníku už tuto neděli v Praze

Jubilejní 40. ročník Mezinárodních týdnů tance vyvrcholí v neděli 26. dubna slavnostním Galavečerem v Divadle na Vinohradech. Vrchol festivalového programu nabídne jedinečné setkání českých i zahraničních tanečních souborů a představí současný tanec v jeho rozmanitých podobách.