25.07.2019 10:31

Letní slavnosti staré hudby míří druhé poloviny; lákají na Večer pro krále i Commedii dell’arte

Letní slavnosti staré hudby už dvě dekády přináší do letní Prahy mimořádné hudební zážitky. Festival až do 6. srpna láká na koncerty i hudebně-taneční představení, které představují světská i duchovní díla či umění z královských dvorů.

Již tuto sobotu 27. července zvou pořadatelé do Valdštejnské zahrady na Malé Straně na zdarma přístupný program s názvem Commedia dell’arte. Vystoupí zde věhlasný italský Harlekýn Enrico Bonavera. „Představím nejslavnější postavy commedie dell'arte: Pantalona, Zanniho, Brighellu a Harlekýna. Pantalone je mistrem masek a improvizace, Zanni sehraje pantomimu o svém věčném hladu, kuchař Brighella nás naučí vařit správné italské špagety a Harlekýn se pokusí ukrást sám sobě hubičku. Na konec přijde překvapení!,“ vysvětluje Bonavera. Vystoupení ve velké sala terreně na západní straně zahrady doplní taneční soubor Chorea Historica, jehož členové zatančí ukázky renesančních párových a řadových tanců a zájemce z řad publika také jeden ze skupinových tanců naučí. Program se během dne opakuje třikrát, a to od 16.00, 17.30 a 19.00 hod. Akce se koná s podporou Italského kulturního institutu, Velvyslanectví Itálie v Praze (které letos slaví 100. výročí založení) a za laskavé podpory předsedy Senátu Parlamentu ČR pana Jaroslava Kubery.

Vrcholem letošního ročníku jubilejního 20. ročníku bude 6. srpna ve Dvořákově síni Rudolfina komponované tanečně-hudební představení s názvem Večer pro krále. Diváky přenese na jeden den ke královskému dvoru ve Versailles v 18. století. V podání orchestru Collegium Marianum a hvězdných pěveckých sólistů – Katherine Watson a Reynouda Van Mechelena – zazní vybrané árie a instrumentální části z těch nejkrásnějších hudebně-dramatických děl francouzského baroka. Jednotlivé kusy tvoří dohromady děj, který dokresluje dvojice sólistů-tanečníků z francouzského souboru Les Cavatines. Choreografie je dílem proslulé Natalie van Parys, hudebního nastudování se ujme Jana Semerádová.

Britská sopranistka Katherine Watson se na překrásný repertoár a své první účinkování v Praze už těší. Podle svých slov má v oblibě zejména árii „Mais, tout parle d’amour“ M. P. de Montéclaira. „Ta je podle mě naprosto rozkošná. Loni v září jsem ji nahrávala jako součást alba věnovaného francouzské barokní hudbě s Les Ambassadeurs a Alexisem Kossenkem. Natáčení ale rychle uteklo a mně ta hudba od té doby zní pořád v hlavě, takže se nemůžu dočkat, až si ji zase zazpívám. A těším se samozřejmě na svou první návštěvu Prahy a České republiky a na spolupráci se souborem Collegium Marianum.“

Více informací na www.letnislavnosti.cz.

Autor článku: Silvie Marková

Letní slavnosti staré hudby míří druhé poloviny; lákají na Večer pro krále i Commedii dell’arte

Festivaly

23.04.2026

Festival ARENA Divadla bratří Formanů se stěhuje na ostrov Štvanice

Festival ARENA Divadla bratří Formanů poprvé rozloží stany na ostrově Štvanice v Praze 7. Od 4. do 25. června diváky čeká divadlo, nový cirkus, výtvarné dílny i program pro děti. Kromě úspěšného Ptačího sněmu z dílny bratří Formanů představí i zahraniční umělce a výstavu Imaginárium. Vstup do festivalového areálu je opět zdarma. Loď Tajemství zůstává na svém stálém kotvišti na náplavce u Rašínova nábřeží. 

23.04.2026

Mezinárodní týdny tance vrcholí: Gala jubilejního 40. ročníku už tuto neděli v Praze

Jubilejní 40. ročník Mezinárodních týdnů tance vyvrcholí v neděli 26. dubna slavnostním Galavečerem v Divadle na Vinohradech. Vrchol festivalového programu nabídne jedinečné setkání českých i zahraničních tanečních souborů a představí současný tanec v jeho rozmanitých podobách.

22.04.2026

Jižní Svéráz 2026: Jihočeské divadlo zahajuje festival, který promění region v živé jeviště

Jihočeské divadlo představuje první oficiální ročník festivalu Jižní Svéráz, jedinečného projektu imerzivního a site-specific divadla, který v průběhu léta promění jižní Čechy v rozsáhlou mapu živého umění. Festival, který pořádá Jihočeské divadlo, a který nemá ve středoevropském kontextu obdoby, pracuje s konkrétními místy – od historických objektů přes veřejný prostor měst až po krajinu samotnou.