03.11.2017 10:47

V Minoru dnes začíná festival Přelet nad loutkářským hnízdem

Na tři dny se pražské Divadlo Minor stává pomyslným loutkářským hnízdem, do kterého se slétnou loutkáři z celé České republiky se svými nejinspirativnějšími inscenacemi, aby potěšili dětské i dospělé diváky. Dnes v podvečer tam začne 27. ročník přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem - vyvrcholí v neděli udělením ceny Erik nejlepší loutkové inscenaci uplynulé divadelní sezony.

Podle Kláry Konopáskové z časopisu Loutkář budou v Minoru uvedeny inscenace vzniklé v Praze, Brně, Liberci, Plzni, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou či v Malovicích. „Jde o přehlídku tvorby statutárních, studentských, nezávislých i amatérských loutkářů," řekla ČTK.

Ti nejmenší mohou přijít na pohádku Sůl nad zlato, kterou uvede soubor Buchty a loutky, nebo na tradiční japonský příběh, doprovázený živou hudbou, z dílny Studia DAMÚZA. O něco málo starším dětem je určena například inscenace studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kteří netradičními loutkami odehrají pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký, nebo hudebně-loutková výprava za rumunskými příběhy divadla Continuo nazvaná Murgila a Zorila. Starším a dospělým divákům je určena krvavá komiksová jízda GOON: Krvavá pomsta! od souboru IDDQD.

V programu je i několik takzvaných rodinných představení. Jde například o inscenaci nazvanou K šípku s Růženkou Naivního divadla Liberec nebo pohádkovou motorkářskou road movie divadla Alfa z Plzně Tři siláci na silnici.

„Tři z uváděných patnácti inscenací vznikly na půdě Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU," uvedl ředitel přehlídky Michal Drtina, který upozornil na doprovodné výtvarné dílny. Letos je povedou loutkářka Hanka Voříšková a divadelní lektorka Barbora Krejčířová.

Oborovou putovní cenu Erik uděluje každoročně České středisko mezinárodní loutkářské organizace UNIMA na základě výsledků ankety odborné veřejnosti. Vloni ji získalo Naivní divadlo Liberec za inscenaci Čechy leží u moře v režii Michaely Homolové, která byla společně s Vítem Peřinou autorkou scénáře.

První ročník Přeletu nad loutkářským hnízdem se konal v roce 1991, od té doby pokračuje bez přerušení. Každoročně přináší inscenace patřící k tomu nejzajímavějšímu, co se v předchozí sezoně v tuzemském loutkovém divadle událo. Vůbec prvním držitelem Erika byl Josef Krofta. Od roku 1997 už není udělována jednotlivým osobnostem, ale nejlepší inscenaci sezony.

www.prelet.cz

Autor článku: ČTK: bor, snm

V Minoru dnes začíná festival Přelet nad loutkářským hnízdem

Festivaly

23.04.2026

Polovinou měsíce dubna Brno roztočila spirála kreativity, umění a divadla v podobě Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER

V letošním roce úspěšně proběhl 36. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2026, a to v termínu od 14. 4.–18. 4. 2026 v prostorách Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzického umění a dále i v prostorách brněnských divadel Studia Marta, Divadla na Orlí, Divadla Husa na provázku a HaDivadla.

23.04.2026

Festival ARENA Divadla bratří Formanů se stěhuje na ostrov Štvanice

Festival ARENA Divadla bratří Formanů poprvé rozloží stany na ostrově Štvanice v Praze 7. Od 4. do 25. června diváky čeká divadlo, nový cirkus, výtvarné dílny i program pro děti. Kromě úspěšného Ptačího sněmu z dílny bratří Formanů představí i zahraniční umělce a výstavu Imaginárium. Vstup do festivalového areálu je opět zdarma. Loď Tajemství zůstává na svém stálém kotvišti na náplavce u Rašínova nábřeží. 

23.04.2026

Mezinárodní týdny tance vrcholí: Gala jubilejního 40. ročníku už tuto neděli v Praze

Jubilejní 40. ročník Mezinárodních týdnů tance vyvrcholí v neděli 26. dubna slavnostním Galavečerem v Divadle na Vinohradech. Vrchol festivalového programu nabídne jedinečné setkání českých i zahraničních tanečních souborů a představí současný tanec v jeho rozmanitých podobách.