23.06.2019 10:06

Zámek Pardubice bude uprostřed léta už počtvrté patřit divadlu

Zámek Pardubice bude uprostřed léta už počtvrté patřit divadlu. Festival Pernštejn(l)ove letos zaplní zámecké nádvoří a rytířské sály od 30. července do 3. srpna. Oproti předchozím ročníkům je o den delší a v hlavním programu nabídne o dvě inscenace více. Diváky opět čeká to nejlepší z amatérského divadla a dvě profesionální produkce.

„Probíhající rekonstrukce zámku festival neohrozila, pouze omezila. Všechna přestavení od šesti večer se konají v rytířských sálech. Vybrali jsme vynikající komorní inscenace, které jsou určené právě do intimního prostoru,“ uvádí Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které 4. ročník festivalu pořádá společně se sdružením naEx. „Na velkém nádvoří bude nově tribuna, která zajistí každému divákovi perfektní výhled na představení,“ slibuje Libánek.

 „Celý rok pečlivě sledujeme, co se děje na amatérské scéně. Inscenace v programu se mohou pochlubit divadelními cenami i příznivými kritikami,“ říká dramaturgyně festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová. „Vandě Hybnerové se loni na našem festivalu líbilo. Slíbila, že přijede znovu a vezme s sebou další tři populární herečky. Mají připravený odvážné autorské představení s písničkami Můžem i s mužem, které se stalo doslova hitem. Jejich zájezdový kalendář praská ve švech a není snadné inscenaci získat,“ dodává Fikejzová Prouzová.

Festival zahájí 30. července v 21 hodin divadelní kritikou velmi ceněná něžná komedie o jazycích, komunikaci a o tom, že mít společnou řeč ještě neznamená rozumět si. Archiv jazyků uvádí brněnské divadlo poPUD v české premiéře.

DK Jirásek z České Lípy nabídne cenami ověnčenou hořkou komedii plnou humoru, moudrosti a ironie Tanga pro Ježíška o osudovém setkání dvou stárnoucích ztroskotanců, která stojí na brilantních hereckých výkonech.

Autorská férie Můžem i s mužem pro čtyři známé herečky vyprodává sály po celé republice. Kateřina Kaira Hrachovcová, Vanda Hybnerová, Jitka Sedláčková, Dáša Zázvůrková jsou spoluautorkami. Jejich výpovědi jsou dost otevřené, inscenace je přirovnávána k seriálu Sex ve městě.

Modelka XXL je zpověď kořeněná humorem a šílenými historkami. Ačkoliv na jevišti stojí jedna jediná herečka, její energie je natolik strhující, že diváky nenechá vydechnout. Vítězka přehlídky divadel jednoho herce Monika Nováková z Dačic je živel.

Klauzurní práce studentů DAMU nemá běžný divák šanci vidět. Své ročníkové práce budoucí herci a režiséři uvádějí pouze na půdě školy, účast na festivalu Pernštejn(l)ove slibuje mimořádný zážitek. Jejich zpracování Shakespearovy hry Sen noci svatojánské je svižné, vtipné a originální.

Pardubičtí impro machři Paleťáci letos slaví deset let své existence. Žádného tématu se nezaleknou a hodinová improvizace na téma milenky a milenci je pro ně výzvou.

Holešovské Divadelní studio Viktorka vzniklo letos. Nastudovalo Havlovu Audienci a hned za ni začalo sbírat ocenění. Že to nemá s láskou nic společného? Omyl. A co láska k pivu a Jiřině Bohdalové?

Pražští herci Radka Stupková a Jan Szymik jsou profesionálové. Nabídnou francouzskou komedii Kdy to bylo naposledy, která je zárukou dobré zábavy s možností zamyšlení nad vztahem mezi mužem a ženou.

Divadlo Jesličky loni sklidilo aplaus s komedií Bůh masakru. Letos přiveze malou českou road-movie Kdo uteče, vyhraje? o náhodném setkání dvou obyčejných žen vydávajících se na cestu za svobodou, dobrodružstvím a životem prožitým naplno.

Divadlo Prkno patří mezi nejlepší amatérské soubory. V regionu se vystoupí vůbec poprvé. Vůně třešňového dýmu je hrou v polosnu, kde se příběh malířky Anny prolíná se snovou vizí tří dívek – Sněhurky, Růženky a Popelky – čekajících na své ženichy.

www.pernstejnlove.cz

Autor článku: Kateřina Procházková Skůpová

Zámek Pardubice bude uprostřed léta už počtvrté patřit divadlu

Festivaly

23.04.2026

Polovinou měsíce dubna Brno roztočila spirála kreativity, umění a divadla v podobě Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER

V letošním roce úspěšně proběhl 36. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2026, a to v termínu od 14. 4.–18. 4. 2026 v prostorách Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzického umění a dále i v prostorách brněnských divadel Studia Marta, Divadla na Orlí, Divadla Husa na provázku a HaDivadla.

23.04.2026

Festival ARENA Divadla bratří Formanů se stěhuje na ostrov Štvanice

Festival ARENA Divadla bratří Formanů poprvé rozloží stany na ostrově Štvanice v Praze 7. Od 4. do 25. června diváky čeká divadlo, nový cirkus, výtvarné dílny i program pro děti. Kromě úspěšného Ptačího sněmu z dílny bratří Formanů představí i zahraniční umělce a výstavu Imaginárium. Vstup do festivalového areálu je opět zdarma. Loď Tajemství zůstává na svém stálém kotvišti na náplavce u Rašínova nábřeží. 

23.04.2026

Mezinárodní týdny tance vrcholí: Gala jubilejního 40. ročníku už tuto neděli v Praze

Jubilejní 40. ročník Mezinárodních týdnů tance vyvrcholí v neděli 26. dubna slavnostním Galavečerem v Divadle na Vinohradech. Vrchol festivalového programu nabídne jedinečné setkání českých i zahraničních tanečních souborů a představí současný tanec v jeho rozmanitých podobách.