29.04.2022 13:28

Práce, kterou Češi přenechali Ukrajinkám – na olomouckém a pražském jevišti

Olomoucké Divadlo na cucky ve spolupráci s pražským A studiem Rubín a Kolonií z.s. uvede premiéru autorské inscenace Pravidla úklidu. Dokumentární projekt se zabývá hrdinskými příběhy žen z východu, které se vydaly do Česka za prací. Autorkou a režisérkou je Lucie Ferenzová. Prvního uvedení se inscenace dočká v rámci festivalu 25. Divadelní Flora v pondělí 9. května, pražská premiéra pak proběhne v A studiu Rubín 10. června.

„Prvotním impulzem k přípravě inscenace pro mě bylo setkání s knížkou Petry Hůlové Čechy, země zaslíbená, která zachycuje život ukrajinské uklízečky v Čechách,“ popisuje režisérka Lucie Ferenzová. „Dílo je ale z roku 2012 a za tu dobu se toho hodně změnilo, jak ze sociálního, tak politického hlediska. Proto jsem se v minulém roce rozhodla oslovit k rozhovorům ženy z Ukrajiny, které nyní pracují v České republice. Překvapilo mě, že velké procento o své práci nechtělo vůbec mluvit. Nakonec jsme převážně čerpali z vyprávění paní Natálie, která se mi ozvala sama díky blízkému vztahu k divadlu,“ uvádí Ferenzová.

Temně dokumentární Pravidla úklidu nahlížejí cesty Ukrajinek, které se záhy po ukončení střední školy a založení rodiny vydaly na Západ. Děti často nechaly v péči prarodičů a pod záminkou dočasné práce a slušného přivýdělku přijely do Česka. „Z dočasnosti se ale stala past – peněz nevydělaly tolik, kolik si představovaly, hodně vydaly za ubytování a také se dostaly do spáru agentur, které se ne vždy chovaly férově a jejich mzdy jim mnohdy ani nevyplácely. Z krátkodobého plánu se stal úvazek na roky. Nicméně tyto ženy tu, motivovány finančním zajištěním svých dětí, zůstaly,“ vysvětluje Ferenzová.

S Lucií Ferenzovou chtělo Divadlo na cucky spolupracovat už dříve. Plány však podle umělecké šéfky Silvie Vollmann zhatil covid. „Dnes mi však toto téma přijde ještě zajímavější – netýká se už jen Prahy, ale i regionů, navíc se samozřejmě změnila situace na Ukrajině,“ popisuje Vollmann. „Z původního dokumentu o podmínkách práce, transnacionálním rodičovství a migraci se stal po začátku ruské invaze na Ukrajinu příběh žen v totálním ohrožení při probíhající maskulinní válce,“ pokračuje Ferenzová. „Zároveň s invazí mnohem více vytanulo téma vztahu Čechů k prekarizované práci – jinými slovy, každý si teď mohl dovolit ‚svoji Ukrajinku‘, protože to najednou mělo náboj pomoci a solidarity. Vedle toho se v inscenaci věnujeme komodifikaci práce na Youtube, otázce rolí při práci v domácnosti a péči jako takové. Dojde i na pověstný definitivní úklid Marie Kondo. Pravidla úklidu tak rozhodně nejsou jen prosté existenciální drama o utrpení žen v době ukrajinsko-ruského konfliktu,“ uzavřela Ferenzová, v jejíž režii se na jevišti objeví trojice hereček Anita Krausová, Martina Jindrová a Táňa Malíková. O výpravu se postarala Andrijana Trpković a o hudbu Markéta a Pavel Ptákovi.

Inscenace by měla být alespoň jednou měsíčně uváděna jak v Divadle na cucky, tak v pražském A studiu Rubín. Olomoucká premiéra se uskuteční v pondělí 9. května od 19 hodin – zahájí tak program 25. ročníku mezinárodního festivalu Divadelní Flora. Představení je již aktuálně vyprodáno, vstupenky na další reprízy 10. a 11. května lze rezervovat na webu www.divadlonacucky.cz. Pražští diváci si na premiéru Pravidel úklidu počkají do 10. června, předprodej vstupenek naleznou na www.astudiorubin.cz.

Autor článku: Zdeněk Vévoda