15.02.2022 11:00

Arnošt Goldflam připravil novou inscenaci pro pražské Studio Ypsilon

Novinkou na repertoáru pražského Studia Ypsilon bude od března titul Let do nebe aneb Fata morgana, autorská inscenace Arnošta Goldflama. K napsání scénáře mu posloužily kromě jedné jeho aktovky texty Karla Poláčka, Ivana Wernische a Daniila Charmse.
Premiéry jsou na programu 4. a 6. března, sdělila za pořadatele Dominika Kučinská.

"Jsou to věci vesměs žertovné, hravé, trochu bizarní, s lehkým podtónem smutku. Také tam bude malá opera, několik písní i hudební podkresy. Živá hudba i zpěv, herecké exhibice. Doufám, že to bude herce a herečky bavit a potažmo hlavně diváky," uvedl autor a režisér inscenace Goldflam.

Režisér, herec, dramatik, pedagog a spisovatel Arnošt Goldflam v Ypsilonce poprvé inscenoval v roce 1986, kdy spolu se Zdeňkem Hořínkem připravil Dostojevského Krokodýla. Režíroval také hry Babička se vrací, Proměna aneb Řehoř už toho má dost, donedávna hrál ve Faustovi a Markétce, v současnosti hraje ve Spálené 16.

V novince, kterou pro Ypsilonku připravil, hrají Pavel Nový, Oldřich Navrátil, Petr Vršek, Jan Bradáč, Kryštof Mende, Paulína Labudová, Jiřina Vacková, Bára Skočdopolová a Veronika Soumarová.

Arnošt Goldflam v roce 1977 absolvoval studium režie na brněnské JAMU. Během studií režíroval i hrál, po absolutoriu působil v satirickém divadle Večerní Brno, v Hanáckém divadle, po přestěhování z Prostějova do Brna nazvaném HaDivadlo, kde se profiloval jako režisér, herec i autor.
Je autorem více než 85 her a dramatizací, mezi něž patří tituly Biletářka, Dámská šatna, Doma u Hitlerů, Horror, Písek, Pohádky pro zlobivé děti nebo Ředitelská lóže. V současné době píše divadelní hry a knížky, v roce 2005 získal Magnesii Literu za pohádky pro malé i velké Tatínek není k zahození. Také režíruje, učí, hraje v divadle, v televizi i ve filmu.

Studio Ypsilon

Autor článku: ČTK: hrm, rdo; Foto: převzato z www.ypsilonka.cz