13.05.2022 07:18

Autorskou hru o spisovatelce Sylvii Plathové uvede Studio Hrdinů

Studio Hrdinů uvede jako svou poslední premiéru sezony inscenaci inspirovanou životem americké básnířky Sylvie Plathové (1932 až 1963). Autorská inscenace režiséra Jana Horáka se jmenuje Manželka publikovaného básníka a divadlo ji prvně uvede 19. května. Hra je poslední částí volné trilogie věnované umělcům 20. století a vystupuje v ní jediná herečka, Pavlína Štorková. Plathová byla manželkou slavného spisovatele Teda Hughese, kterého kritika vyzdvihuje jako jednoho z největších spisovatelů 20. století.

První část tvořila inscenace Církev inspirovaná životem a dílem Luise Ferdinanda Célina, která byla první inscenací Studia Hrdinů. Druhou částí trilogie je inscenace Zlatý řez inspirovaná japonským spisovatelem Jukio Mišimou, která je stále na repertoáru této scény.

Umělecký ředitel Studia Hrdinů a režisér Jan Horák napsal text hry volně především podle textů Sylvie Plathové. Inscenace není podle tvůrců životopisnou poctou autorce, je snahou o vytvoření autonomního světa člověka na okraji reality a snu, který hledá své místo na tomto světě. V rámci této snahy vyvolá démony, se kterými nezvládne bojovat. V osudu Sylvie Plathové je mnoho aktuálních rozměrů, jako snaha o naplnění profesního i osobního života či touha po tvůrčí výjimečnosti.

Z nevelkého díla Sylvie Plathové je zřetelně patrná potřeba vyslovit svůj osud ve světě, který ji obklopoval. O to se pokusila především básnickou sbírkou Ariel, ale i v próze nevelkým, částečně autobiografickým románem Pod skleněným zvonem. Plathová nabízí intimní zpověď ženy, která se rozhodla, že je či bude umělcem. Toto rozhodnutí má mimo jiné svou naivně trucovitou podobu, která obnažuje skutečnost, že skuteční umělci se málokdy jako umělci rodí. V poslední tvůrčí fázi je patrný tragicky vyhrocený konflikt mimořádně zranitelné mladé ženy s podmínkami, v nichž se ocitla a na které se pro svou hypersenzitivní povahu nebyla s to adaptovat.

Sylvia Plathová byla americká spisovatelka, autorka románů a povídek, básnířka a esejistka. Nejznámější je jako autorka básnické sbírky Ariel, ale také pro své dílo Pod skleněným zvonem. Byla provdaná za anglického básníka a autora literatury pro děti Teda Hughese, s nímž měla dvě děti. Svůj život ukončila ve 30 letech sebevraždou. Někteří Plathové příznivci Hughese vinili z její smrti. Ve svém posledním díle Birthday Letters z roku 1998 zkoumal jejich složitý vztah. Tyto básně odkazují na její sebevraždu, žádná však nehovoří přímo o okolnostech její smrti.

https://studiohrdinu.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw, foto převzato z: https://www.facebook.com/StudioHrdinu/

Autorskou hru o spisovatelce Sylvii Plathové uvede Studio Hrdinů

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.