20.05.2022 08:58

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.

Představení 4 Elements zahajuje nejmladší z choreografů Lukáš Timulák se svým dílem Hidden Order (Skrytý řád), ve kterém se zaobírá strukturou našeho bytí, životem ve světě viditelných
a neviditelných vzorců.

Ojedinělý večer nabídne hned dvě kreace fenomenálního Jiřího Kyliána, Sarabande a Falling Angels. V mistrovských kompozicích jednotlivých titulů dostal prostor pro realizaci mužský i ženský element. Falling Angels zobrazuje ženy, tanečnice, jejich touhu po dokonalosti a nezávislosti v obtížné choreografii, ze které se nelze vymanit, vzlétnout. Kde je hranice mezi sounáležitostí a závislostí? Naproti tomu Sarabande je čistě mužskou záležitostí. Tvůrce v jistém ohledu šovinisticky nahlíží na mužskou agresivitu, zranitelnou citlivost i zdvořilost, zkoumá mužskou sexualitu, pocity důležitosti i zbytečnosti a… hlouposti.

Závěrečná Gnawa tvůrce Nacha Duata je strhující podívanou podbarvenou hudebním projevem typickým pro severoafrickou oblast a přilehlé Středozemí. Gnawa je tanečně i hudebně plná podmanivé zemité síly, jejíž dravý proud je směsí smyslné elegance, organického rytmu Středozemí a dynamické choreografie tak typické právě pro výjimečnost Nacha Duata.

„Jsem rád, že mohu v Praze přivítat brněnský soubor, ,setkávání se‘ patří k důležitým aspektům naší umělecké práce. Také mě těší, že touto příležitostí mohu poděkovat našim brněnským kolegům za jejich pohostinství v minulém roce, kdy Balet ND mohl v Mahenově divadle představit inscenaci Forsythe / Clug / McGregor,“ říká Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu ND.

Jediné představení v Praze: 5. 6. 2022 ve Státní opeře

Více informací

Autor článku: převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/