18.02.2022 15:42

Baletní galavečer v Divadle F. X. Šaldy

V pátek 18. února a v neděli 20. února se v Divadle F. X. Šaldy v Liberci budete moci nechat unést krásou pohybu. Liberecký balet připravil pro milovníky tance i nezasvěcené diváky pestrou paletu ukázek choreografií plných kontrastů, inspirace a různých tanečních stylů. Večer vynikajících výkonů přivítá nejznámější české taneční hvězdy, první sólisty baletu Národního divadla Nikolu Márovou a Adama Zvonaře.

Slavnostní Baletní galavečer bude taneční exhibicí přinášející pohled na taneční mistrovství v podání hostujících sólistů a členů baletu DFXŠ. Ve dvou večerech vás potěší také studenti Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, členové baletního souboru Bohemia Balet a žáci Pražské taneční konzervatoře. Komponovaný program s dokonalým spojením hudby a tance divákům představí nekonečné možnosti uměleckého pohybu.

,,Jsme velice rádi, že se nám v této těžké době podařilo vytvořit něco tak mimořádného, jako je Baletní galavečer. Na naší scéně se podobný projekt naposledy uskutečnil před bezmála třinácti lety. Je to příležitost spatřit zajímavé hosty, ochutnat jiný repertoár a osvěžit se pohledem na skvělé taneční výkony. Pokud se to divákům zalíbí, určitě podobný projekt v budoucnu opět připravíme,“ říká šéfka baletu Marika Mikanová.

Nikola Márová
Jedna z nejvýznamnějších českých primabalerín, první sólistka baletu Národního divadla v Praze. Elegantní tanečnice, jejíž bravurní technika, přesvědčivý herecký projev a pokora k umění ji předurčily stát se taneční hvězdou. Díky své všestrannosti, je obsazována do klasických a neoklasických choreografií, ale i do moderních děl. Dvojrole Odetty a Odylie v Labutím jezeře se stala její životní rolí, v roce 2008 za ni získala Cenu Thálie, respekt kritiky i obdiv fanoušků.

Adam Zvonař
První sólista baletu Národního divadla. Tanečník s vynikající, ladnou technikou danseura noble. Přirozený herecký projev mu pomáhá ztvárnit uvěřitelné postavy se stejnou inteligencí jako interpretovat choreografie napříč pohybovými spektry. Jeho hlavní doménou jsou stěžejní role klasického i moderního repertoáru. Jsme si jistí, že diváci ocení příležitost vidět v našem programu uznávaného a oceňovaného tanečníka, který byl v minulosti dvakrát nominován na Cenu Thálie.

Taneční konzervatoř hlavního města Prahy
První státní taneční škola zaměřená na výuku budoucích profesionálních umělců byla dekretem Ministerstva školství založena v roce 1945. Během své dlouholeté historie konzervatoř vychovala již několik generací úspěšných absolventů s oslnivou kariérou a významnými angažmá. Během osmiletého studia se žáci učí různým tanečním stylům a technikám. Divadlo F. X. Šaldy přivítá talentované mladé tanečníky, kteří v rámci gala programu předvedou ukázky svého studijního repertoáru.

Bohemia Balet
Taneční soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, v němž vystupují  absolventi a studenti školy. Za dobu své existence se vyvinul v ambiciózní soubor mladých tanečníků, mnohdy laureátů mezinárodních soutěží. Představení Bohemia Baletu se vyznačují nejen technickou vyspělostí, ale přinášejí na scénu i radost a entuziasmus mladých tanečních interpretů. Za dobu existence získal soubor několik ocenění a vytvořil mimořádné projekty i v profesionálním kontextu, vystupuje na domácích i zahraničních scénách, je zván na festivaly a taneční přehlídky.

Pražská taneční konzervatoř a střední odborná škola, s.r.o.
Škola nabízí uchazečům kvalitní vzdělání v oblasti baletu a současného tance. Připravuje studenty na dráhu profesionálních tanečníků, kteří nacházejí uplatnění v českých baletních a tanečních souborech, ale i v muzikálech a jiných divadelních produkcích. Balet, moderní tanec nebo tanec charakterní – s těmito a mnohými dalšími tanečními styly se při studiu setkávají studenti Pražské taneční konzervatoře, která se pyšní již takřka třicetiletou tradicí při práci s nejlepšími tanečními talenty své generace.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Michaela Pompová