10.06.2022 11:49

Baťovskou trilogii uzavře zlínské divadlo v Památníku Tomáše Bati

Mimořádný projekt v mimořádném prostoru. Městské divadlo Zlín uzavírá volnou trilogii o rodu Baťů. V Památníku Tomáše Bati bude mít v sobotu 11. června premiéru site specific projekt Baťa III. Inscenace je vrcholem divadelních oslav letošního 700. výročí první zmínky o městě Zlín.

„Tomáš Baťa mladší, Tomík, Baťa třetí, syn slavného Tomáše Bati, zakladatele baťovského impéria, se jako osmnáctiletý kluk sklání nad otcovou rakví, která pomalu sestupuje do země, a tiše slibuje, že bude věrným, zodpovědným a pevným pokračovatelem jeho odkazu. V roce 1939 odjíždí před nacisty do Kanady, kde později řídí Bata Shoe Organization. V listopadu 1989 se vrací do Zlína a stává symbolem změny režimu,“ připomenula dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová.

Příběh Tomáše Bati zakladatele na zlínské jeviště přenesl Dodo Gombár v roce 2014 pod názvem Baťa Tomáš, živý. V titulní roli se představil Gustav Řezníček. Inscenaci zaznamenala Česká televize a je k vidění i na Dramoxu. V roce 2017 na něj navázali Peter Pavlac s režisérem Patrikem Lančaričem – hlavní role Jana Antonína Bati v inscenaci Já, Baťa připadla Rostislavu Markovi. Baťa III příběh rodiny, která obouvala svět, uzavírá opět pod taktovkou Doda Gombára, s Radovanem Králem v hlavní roli. Dále diváci uvidí Marii Vojtěchovou, Pavla Vacka a Štěpána Prince.

Baťa III se bude hrát v omezeném počtu repríz a vždy jen pro 50 diváků. Sobotní premiéra i všechny červnové reprízy jsou vyprodané. Po divadelních prázdninách se Baťa III vrátí do Památníku zase v září.

https://divadlozlin.cz/

Autor článku: Veronika Jurčová