15.03.2023 10:14

Brněnské Divadlo Feste uvede divadelní esej o populismu v Evropě

Brněnské Divadlo Feste uvede jako svou druhou premiéru letošní sezony inscenaci Falešní přátelé obyčejných lidí. Zabývá se zneužíváním běžných lidí evropskými populistickými politiky a vychází ze stejnojmenné knižní předlohy rakouského novináře a politického publicisty Roberta Misika. Premiéru soubor odehraje 16. března ve 20:00 v brněnské Industře v areálu Nové Zbrojovky, uvedl za Divadlo Feste v tiskové zprávě Štěpán Chalupa.

Divadelní esej, stejně jako její předloha, se snaží najít odpovědi na to, jakým způsobem se obyčejní lidé cítí zneužívaní a opomíjejí, jaké zaujímají postoje a proč volí populistické politické strany a kandidáty.

„Lidé mohou mít srdce na pravém místě a naslouchat štvavým řečem. To je vůbec ta nejjednodušší ze všech myslitelných možností – že se lidé kvůli své frustraci nechají zlákat šiřiteli nenávisti, kteří obracejí svou zlost na slabší, migranty nebo chudé," citoval Misika Chalupa.

Inscenaci režíruje ředitel divadla Jiří Honzírek. „Sílící nedůvěru pracujících vůči zajištěným městským elitám, vzestup populismu a nacionalismu ztvárníme pomocí postupů žánru dokudramatu. Inscenace ale bude proplouvat mezi dalšími žánry," nastínil Honzírek. Pojem dokudrama odkazuje k využití dokumentárních postupů. „Divadelní adaptace publicistického textu, v našem případě sociologické analýzy motivací lidí, kteří volí populisty, vyžaduje velmi specifické nastavení tvůrčího kolektivu. Pracujeme s činoherními, tedy mluvními postupy, ale také s pohybovým a fyzickým divadlem," doplnil Honzírek.

Kniha Falešní přátelé obyčejných lidí vyšla v originále v roce 2019, českým čtenářům ji v překladu Zuzany Schwarzové nabídla česká pobočka německé Friedrich Ebert Stiftung.

Feste je nezávislé divadlo působící v Brně 16 let. Do svého repertoáru zařazuje zejména hry zaměřené na tabuizovaná, sociální a politická témata.

Více informací o inscenaci

Autor článku: ČTK: brs, mei, kš