25.03.2022 13:32

Brněnské Divadlo Polárka připravilo pro školy interaktivní inscenaci Antigona

Brněnské Divadlo Polárka připravilo pro střední školy moderní adaptaci slavné antické hry Antigona. Příběh válkou poničeného města, v němž kontroverzní zákon postaví proti sobě krále a jeho neteř Antigonu, ukazuje dilema mezi svobodou jednotlivce a právem státu omezovat svobodu v zájmu celku. Inscenaci obohacují interaktivní pasáže, v nichž studenti dostanou možnost rozhodnout o osudu některých postav, a zhodnotit tak jejich činy. Premiéra je v sobotu.

Podle antické předlohy se při bitvě o Théby vzájemně zabijí dva královští bratři. Aby zabránil občanské válce, dá nový král Kreón toho z nich, který Théby bránil, slavnostně pochovat, ale agresora Polyneika pohřbít zakáže. Jeho sestra Antigona cítí povinnost pohřební pocty vykonat, i když ví, že ji za to čeká smrt. Tragickému příběhu dal modernější háv dramatik Jean Anouilh. Inscenaci v Polárce režíruje Michal Zetel.

„Je radost pracovat s takto mladým souborem, který je otevřený experimentům. Podle toho také bude inscenace vypadat. Nepůjde čistě o činoherní nastudování Anouilhova textu, ale celému ději jsou předsazeny tři prology, z nichž každý divák uvidí pouze jeden, seznámí se v něm s jednou z hlavních postav a získá tak už předem náhled na celý konflikt ovlivněný jednou jeho konkrétní stranou," popsal Zetel.

„Po skončení příběhu a Antigonině smrti následuje debata a závěrečné hlasování, v němž publikum rozhodne, jaký další osud čeká krále, který Antigonu na smrt odsoudil," doplnil Zetel. V hlavních rolích se představí Štěpánka Romová a Václav Dvořák.

Za interaktivními momenty inscenace stojí vedoucí lektorského týmu Polárky Marie Bravencová. „Rádi bychom, aby se diváci aktivně podíleli na příběhu, a to v roli občanů Théb. Měli by pocítit, že i jako zástupci davu mají politickou moc a mohou nejenom klást otázky, ale také spolurozhodovat o budoucnosti celku," uvedla Bravencová.

https://divadlopolarka.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr