23.03.2023 15:43

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede premiéru autorské inscenace Jídelní vůz

Ústecké Činoherní studio nazkoušelo autorskou inscenaci Jídelní vůz, která je inspirovaná vyprávěním železničářů a příběhy cestujících. Jeviště se proměnilo v jídelní vůz vlaku, za jehož okny se míhá krajina labského údolí. Divadelní poetiku dokresluje hudba i hlášení o různých událostech na trati z Prahy do Ústí nad Labem, která trvá stejně jako představení hodinu a patnáct minut. Premiéra bude v pátek 24. března.

Příběh je vyprávěn z pohledu vrchního, který svou profesi chápe jako určitou roli a jídelní vůz jako zvláštní jeviště. „Jeho předobrazem je můj kamarád Pavel Peterka, který na trati Praha - Hamburk skutečně jezdí a pracuje jako vrchní číšník," uvedl autor a režisér David Šiktanc. "Obecně máme cestující, stejně jako diváci, tendenci pozorovat, slídit, objevovat, domýšlet," uvedl Šiktanc, který jezdí vlakem pravidelně stejně jako herci a další členové souboru Činoherního studia.

Scénář Jídelního vozu vznikal podle režiséra na cestách. „Je to koneckonců inscenace o lásce k vlakům, o tom, jak pobývat v tomhle meziprostoru, kde si můžu rozvíjet své imaginární světy. A o blížícím se konci, poslední zastávce, která znamená konec tohoto unikavého snění. O nutnosti střetnout se se skutečností," uvedla dramaturgyně Kateřina Součková. Ve hře zazní i to, že existence jídelních vozů na trati z Prahy přes Ústí do Německa je ohrožena kvůli plánované vysokorychlostní trati a požadavkům na vyšší rychlost vlaků.

Všechny postavy podle Součkové spojuje to, že jsou na moment vytrženy z reality. Příběhy vycházejí z osobních zkušeností. Představitel hlavní role vrchního Jan Plouhar obohatil hru o svůj zážitek z cesty do Ústí nad Labem, kdy vlak musel zastavit kvůli mimořádné události, úmrtí na trati. „Příprava na roli spočívala v jízdě jídelními vozy. Já už 25 let cestuji po republice vlaky a o vlastní zážitky není nouze, navíc to má v sobě ohromnou poetiku," uvedl. Vedle něj se na jevišti objeví Lukáš Černoch, Klára Suchá, Annette Nesvadbová, Andrea Berecková a Adam Ernest, kterého bude alternovat Filip Kaňkovský.

Návštěva představení není podle Šiktance omezena věkem. „Trochu se bojím, aby lidé z drážní komunity nenašli nějaké chyby. Ale je to o putování, a to zažíváme všichni," uvedl režisér.

https://cinoherak.cz/

Autor článku: ČTK: fir, kš