08.02.2022 17:53

Činohra Národního divadla Brno nastudovala Havlovu Ztíženou možnost soustředění

Svižné tempo i humor slibuje činohra Národního divadla Brno v nové inscenaci hry Václava Havla Ztížená možnost soustředění. Výrazné kostýmy a scénografie odpovídají době vzniku hry, tedy druhé polovině 60. let. Inscenaci režíruje Martin Glaser. Páteční premiéra v Redutě je vyprodaná, na sobotní reprízu podle rezervačního systému zbývají poslední volná místa.

Dramatik, pozdější disident a prezident Havel psal podle Glasera hry pro diváky, kteří mají chuť být autorovými partnery. „Nebylo by fér slibovat komedii, při které se divák uvelebí v křesle a řekne si: Tak mě bavte! V tom jsou jeho hry opravdu ‚těžké', protože pobaví jen toho, kdo chce při sledování nechat zapojený mozek," uvedl Glaser.

Zároveň však Havla považuje za opravdového divadelníka, který vytváří perfektní komediální situace i přesně odpozorované lidské typy a nabízí osobitou variaci na prastaré a funkční žánry. „A protože je opravdu autorem geniálním, tak ke stavbě svých předchůdců, kteří cizelovali drama a komedii staletí před ním, přidává své specifické patro," popsal režisér.

Ztížená možnost soustředění vznikla pro Divadlo Na zábradlí. Hlavní postavou je vědec Eduard Huml. Své teorie o štěstí diktuje mladé stenografce Blance, která ho přitahuje. Huml je však ženatý, dokonce má milenku. Atraktivní Renata i manželka Vlasta o sobě navzájem vědí. Nutí Eduarda k tomu, aby jeden, či druhý vztah ukončil.

Huml je také účastníkem výzkumu doktorky Balcárkové, která má prostřednictvím počítače zvaného Puzuk zjistit vše, co se týká lidské individuality. Tým se pravidelně setkává v domácnosti Humlových, kde se však pokaždé citlivý přístroj zhroutí. Výsledkem je podle brněnských divadelníků situační komedie o štěstí, které se stalo tématem vědeckého zkoumání.

Humla ztvární Tomáš David, jeho manželku Hana Tomáš Briešťanská, milenku Zuzana Černá a sekretářku Veronika Lapková. V dalších úlohách se představí Tereza Groszmannová, Roman Blumaier, Viktor Kuzník a Jan Grygar.

https://www.ndbrno.cz/cinohra/ztizena-moznost-soustredeni/

Autor článku: ČTK: tmd, gcm

Činohra Národního divadla Brno nastudovala Havlovu Ztíženou možnost soustředění

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.