08.02.2022 17:53

Činohra Národního divadla Brno nastudovala Havlovu Ztíženou možnost soustředění

Svižné tempo i humor slibuje činohra Národního divadla Brno v nové inscenaci hry Václava Havla Ztížená možnost soustředění. Výrazné kostýmy a scénografie odpovídají době vzniku hry, tedy druhé polovině 60. let. Inscenaci režíruje Martin Glaser. Páteční premiéra v Redutě je vyprodaná, na sobotní reprízu podle rezervačního systému zbývají poslední volná místa.

Dramatik, pozdější disident a prezident Havel psal podle Glasera hry pro diváky, kteří mají chuť být autorovými partnery. „Nebylo by fér slibovat komedii, při které se divák uvelebí v křesle a řekne si: Tak mě bavte! V tom jsou jeho hry opravdu ‚těžké', protože pobaví jen toho, kdo chce při sledování nechat zapojený mozek," uvedl Glaser.

Zároveň však Havla považuje za opravdového divadelníka, který vytváří perfektní komediální situace i přesně odpozorované lidské typy a nabízí osobitou variaci na prastaré a funkční žánry. „A protože je opravdu autorem geniálním, tak ke stavbě svých předchůdců, kteří cizelovali drama a komedii staletí před ním, přidává své specifické patro," popsal režisér.

Ztížená možnost soustředění vznikla pro Divadlo Na zábradlí. Hlavní postavou je vědec Eduard Huml. Své teorie o štěstí diktuje mladé stenografce Blance, která ho přitahuje. Huml je však ženatý, dokonce má milenku. Atraktivní Renata i manželka Vlasta o sobě navzájem vědí. Nutí Eduarda k tomu, aby jeden, či druhý vztah ukončil.

Huml je také účastníkem výzkumu doktorky Balcárkové, která má prostřednictvím počítače zvaného Puzuk zjistit vše, co se týká lidské individuality. Tým se pravidelně setkává v domácnosti Humlových, kde se však pokaždé citlivý přístroj zhroutí. Výsledkem je podle brněnských divadelníků situační komedie o štěstí, které se stalo tématem vědeckého zkoumání.

Humla ztvární Tomáš David, jeho manželku Hana Tomáš Briešťanská, milenku Zuzana Černá a sekretářku Veronika Lapková. V dalších úlohách se představí Tereza Groszmannová, Roman Blumaier, Viktor Kuzník a Jan Grygar.

https://www.ndbrno.cz/cinohra/ztizena-moznost-soustredeni/

Autor článku: ČTK: tmd, gcm

Činohra Národního divadla Brno nastudovala Havlovu Ztíženou možnost soustředění

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.