03.06.2022 11:11

Činohra Národního divadla Brno uvede premiéru hry Lenky Lagronové Chytání Vídně

Činohra Národního divadla Brno na dnešek připravila světovou premiéru nové hry dramatičky Lenky Lagronové. Intimní dramatický příběh z Brna dostal název Chytání Vídně. Pro jeviště Reduty hru nastudoval režisér Radovan Lipus, hlavní roli Almy ztvární Tereza Richtrová. 

Jaruškův dům na brněnské Palackého třídě, realizace architekta Josefa Gočára, přední dílo individualistické moderny. A na jeho střeše před rokem ’89 malá holka jménem Alma štelující televizní anténu ve snaze zachytit vysílaní rakouské televize. Po revoluci se táž žena, již jako etablovaná výtvarnice, pokouší v jiném městě křídou zachytit prchavost i majestátnost tajících ledovců. Dílo se však nedaří a na dveře jejího ateliéru jednoho dne doslova zazvoní minulost: než bude Almě dopřáno „zabydlet“ se na Antarktidě, musí vykonat ještě jednu, dost možná daleko dobrodružnější cestu. Cestu zpátky do dětství, do Brna, ke kořenům své vlastní rodiny.

Činohra NdB začíná sklízet první vzrušující plody své programové dramaturgické linie, jíž chce pečovat o původní českou hru. Dramatička Lenka Lagronová (*1963) patří bez diskusí k nejznámějším a nejhranějším současným českým autorkám. Méně už bude známo, že je brněnskou rodačkou. Třebaže motivické odkazy na její rodné město najdeme již v několika předchozích textech, Chytání Vídně je prvním opravdickým přihlášením k Brnu. A ačkoliv Lenka Lagronová ručí za své texty vlastním prožitkem vždy, jedná se díky této „transparentnosti“ o její hru z nejosobnějších.

Motiv „tání“ souvisí ve hře – i díky rýmovému echu – s motivem „ptaní“. Alma nechytá ve hře pouze televizi nebo vlaky, ale i sama sebe. Nebylo by snazší nechat některé minulé děje a události prostě bezpečně „zmražené“, zasuté v nevědomí či doposud ani nepoznané? Co když ze vzpomínek na pohádkové dětství „tatínkovy princezničky“ začnou vystupovat obrazy komunistických lágrů? A nevyděsí Almina bytostná „komplikovanost“ jejího osudového muže? Zachytí se ti dva vzájemně, nebo se jejich životní cesty minou?

Hru Lenky Lagronové, oscilující „magicko-realisticky“ mezi snem a skutečností, v divadle Reduta inscenuje jeden z autorčiných dvorních režisérů, „šumný“ Radovan Lipus. Rodí se inscenace, která Vás chytne za srdce, až bude snoubit humor s poezií, i při které se chytnete za nos, až začne obnažovat „slepé skvrny“ české historické paměti. Zkrátka, brněnské Chytání Vídně se na aktuálním repertoáru divadla Reduta rozhodně chytne!

Lenka Lagronová
Chytání Vídně

Premiéra 3. června 2022 v divadle Reduta

Režie: Radovan Lipus
Dramaturgie: Milan Šotek
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Katarína Hollá
Hudba: Tomáš Kočko

www.ndbrno.cz

Autor článku: ČTK a Petr Novák