22.03.2022 10:28

Činohra Národního divadla Brno uvede premiéru inscenace Kavkazský křídový

Činohra Národního divadla Brno uvede premiéru inscenace Kavkazský křídový kruh 31. března v Mahenově divadle. Příběh Gruši, ženy, která dala přednost záchraně cizího dítěte před vlastním bezpečím. Příběh vyprávěný písněmi se po šedesáti letech vrací do divadla, v moderních kostýmech i hudbě.

Hra vypráví příběh Gruši, která se během palácového převratu v Gruzii ujala urozeného dítěte a pro jeho záchranu je ochotna vzdát se všeho – majetku, jména i lásky svého snoubence. Jako uprchlice putuje rozvrácenou zemí a hledá útočiště. Tato emočně náročná dějová linka má svou protiváhu v příběhu Azdaka, revolučního soudce, který svými přehmaty, omyly a furianstvím napomůže šťastnému konci. Legendární hra Bertolta Brechta (1898 – 1956) snoubí krutost s poezií, činohru s vyprávěním a zpěvem.

„Příběh je mozaikou seskládanou z komických výstupů, písní a scénických obrazů, v metaforách Brecht odhaluje sílu lásky i nenávisti. Uprostřed zkoušení ale vyznění hry změnil konflikt na Ukrajině: válka už není vzdálená, ale týká se nás, odstup od situací vojáků i uprchlíků je najednou mnohem menší,“ říká ke své inscenaci režisérka Aminata Keita. Ta inscenuje hru v prosté scénografii s několika výraznými efekty.

Její inscenace stojí vedle hereckých a pěveckých výkonů činoherního souboru ve velké míře na hudbě a kostýmech. Hudbu složil slavný německý skladatel Paul Dessau a pro Činohru NdB ji nově instrumentoval Ivo Sedláček, skladatel a rapper. Moderní a svěží instrumentace ji přiblížila současnému posluchači. Zapojení různých uměleckých forem, hlavně hudby, doprovází Brechta již od jeho prvních veršů. Kostýmy navrhla přední česká kostýmní výtvarnice Simona Rybáková. Uznávaná držitelka mnoha ocenění, včetně dvou Českých lvů za nejlepší kostýmy ve filmech Milada (2017) a Tři bratři (2014), vytvořila exotické originální kostýmy. Je vůbec vkusné hrát dnes o válce, když je tak blízko? „Brecht začal hru psát v roce 1944 v emigraci v USA, uvedl ji o několik let později v Německu. Zkušenost s válkou byla tehdy velmi silná – tím, že se nevyhýbáme tomuto tématu, se vlastně dost možná blížíme původnímu vyznění hry,“ doplňuje Jaroslav Jurečka, dramaturg inscenace. Hra má i svou výraznou komediální linku.

www.ndb.cz

Autor článku: Eva Lichnovská

Činohra Národního divadla Brno uvede premiéru inscenace Kavkazský křídový

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.