05.05.2023 12:49

Divadlo F. X. Šaldy nabídne v příští sezóně 13 premiér

Zrození. Takový podtitul ponese příští sezona libereckého Divadla F. X. Šaldy s 13 premiérami činohry, opery i baletu. Zrození odkazuje i na to, že letos slaví divadlo 140 let od svého vzniku. První akce oslav bude tuto sobotu, hlavní část na konci září. Novinářům to dnes řekla ředitelka divadla Linda Hejlová Keprtová.

„My jsme celé to výročí nazvali Triumf múz," řekla ředitelka divadla. Na sobotní večer chystá divadlo zhruba půlhodinový program, který se za hezkého počasí uskuteční před jeho budovou. „Zazní tam nová fanfára, nová hymna divadla Františka Xavera Šaldy," uvedla Hejlová Keprtová. Vystoupí také zástupci všech tří souborů, kdy balet za doprovodu orchestru mimo jiné uvede část své inscenace Šach mat. „A také tam představíme všechny múzy, které v Liberci našly roku 1883 svůj domov," dodala ředitelka.

Památkově chráněná budova libereckého divadla byla otevřena na konci září 1883. Na tu dobu, 140 let poté, divadlo směřuje hlavní část oslav. Budou třídenní s tím, že první den se prostranství mezi divadlem a radnicí promění v divadelní náměstí, druhý den bude ples v divadle a třetí den bude v historické budově festival s vystoupením kapel a promítáním filmů.

Na tvůrce historické budovy divadla je zaměřená i jedna nová inscenace činohry v příští sezoně. Autorská hra Liebeřeč je dílem Radovana Lipuse a Lenky Chválové. Činohra bude mít ještě jednu novou hru speciálně napsanou pro ni. Bude to Tajuplný thriller nazvaný Tajemný pan Zet od Tomáše Dianišky, který má být lákadlem zejména pro studenty. Činohra na repertoár zařadí také Gazdinu robu od Gabriely Preissové, McDonaghovo drama Kráska z Leenane, Vermesovu mrazivou komedii Už je tady zas! i duchařskou komedii Mezi nebem a zemí od Pam Valentineové.

Balet zařadí do svého repertoáru komedii z pera Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy, tragikomický romantický balet Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu a titul Sylf, který choreograficky i režijně zajistí sólistka souboru Nuria Cazorla Garcíaová.

Tři premiéry bude mít v příští sezoně i opera, konkrétně Smetanovu Hubičku, oratorium Josefa Myslivečka Adam a Eva a také Verdiho operní drama Nabucco. Lákat bude i na obnovenou premiéru Pucciniho Bohémy a tři symfonické koncerty.

Na příští sezonu chystá divadlo i několik novinek. Několikrát do roka chce nabídnout nedělní snídaně s programem nebo pro děti určenou „bojovou" hru, kdy budou procházet temnými zákoutími budovy a nakonec zhlédnou představení Šach mat. Divadlo také bude nově nabízet například rodinné předplatné, kdy vstupné za první dítě bude poloviční a za druhé jednu korunu.

https://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, kš