12.09.2022 13:46

Divadlo Feste uvede v nadcházející sezoně dvě nové inscenace

Divadlo Feste uvede v nadcházející sezoně dvě nové inscenace. První hra s názvem Alkoholičky bude mít premiéru 14. prosince a zaměří se na problematiku alkoholismu u žen. Druhá hra Falešní přátelé obyčejných lidí poukáže na populismus v politice. Premiéru bude mít na začátku příštího roku, oznámil dnes ČTK za divadlo Štěpán Chalupa.

„Je známo, že ženy pijí často tajně, doma a o samotě. I proto bývá ženský alkoholismus často přehlížený či neviditelný. Na rozdíl od mužů mají ženy k alkoholu a pití odlišný vztah i motivaci. Samotný vznik a průběh závislosti je tu zcela jiný. Pro ženy je alkohol často úlevným manévrem od problémů," uvedla autorka hry Alkoholičky Katarína Kašpárková Koišová. Režírovat ji bude ředitel Divadla Feste Jiří Honzírek.

Druhá z plánovaných inscenací je jevištní adaptace knihy Falešní přátelé obyčejných lidí rakouského publicisty Roberta Misika. Kniha se zabývá oblibou populistických kandidátů a ptá se na důvody jejich vzrůstající podpory.

„Sílící nedůvěru pracujících vůči zajištěným městským elitám, vzestup populismu a nacionalismu ztvárníme pomocí postupů žánru dokudramatu. Dokudrama ale nebude svazujícím rámcem, nýbrž jakousi nadmnožinou. Inscenace bude totiž proplouvat mezi dalšími žánry,“ nastínil Honzírek. Pojem dokudrama odkazuje k využití dokumentárních postupů.

Divadlo Feste je brněnské nezávislé profesionální divadlo s šestnáctiletou tradicí. Na repertoár divadla patří zejména hry zaměřené na tabuizovaná, sociální a politická témata. Sídlí v Industře v areálu Nové Zbrojovky.

https://www.divadlofeste.cz/

Autor článku: ČTK: brst, tmd, hj, foto z inscenace: Hodina ženy, převzato z: https://www.facebook.com/divadlofeste/