23.08.2022 12:38

Divadlo Na zábradlí chystá 65. sezonu

Do konce roku představí hudebně-divadelní adaptaci povídek finské autorky Rosy Liksom, v druhé polovině sezony pak uvede jevištní zpracování knihy Dani Horákové a v české premiéře uvede velkolepý Tolstého román Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase a mnoho dalšího.

Již ve čtvrtek 8. září zahájí Divadlo Na zábradlí svou pětašedesátou sezonu na pražské scéně. Slavnostní zahájení sezony započne tradičním přeplaváním Vltavy ze Střeleckého ostrova na Smetanovo nábřeží, odkud se zaměstnanci divadla i s diváky přesunou na Anenské náměstí. Následovat bude živé provedení podcastové talkshow Kulisa, ve které herečky Kateřina Císařová a Barbora Bočková vyzpovídají členy souboru i uměleckého vedení divadla a společně tak návštěvníkům poodhalí své plány pro nadcházející měsíce. Večer bude program završen stou reprízou legendární inscenace Hamleti Jana Mikuláška a následnou diskuzí s herci. Jen o několik dní později, v úterý 13. září, čeká Zábradlí stá repríza další oblíbené Mikuláškovy inscenace Požitkáři, kterou rovněž doprovodí následná debata, v tomto případě s dramaturgyní Dorou Štědroňovou a oceňovaným scénografem Markem Cpinem.

Půlkulatá sezona na Zábradlí nabídne nespočet netradičních divadelních zážitků, které budou spojovat literární předlohy a silná společenská témata na pozadí každodenních lidských vztahů. První novinkou sezony bude inscenace Jana Mikuláška a Borise Jedináka Medvěd s motorovou pilou a jiné podivuhodné příběhy, ve které tvůrci divadelně zpracují povídky finské prozaičky Rosy Liksom. Zdánlivě banální životní příhody roztodivných postav plné černého humoru a zdrcující ironie doprovodí kapela složená z herců a dalších zaměstnanců Divadla Na zábradlí pod vedením Vojtěcha Vondráčka. Premiéra inscenace je plánovaná na 4. listopadu tohoto roku.

V druhé polovině sezony se pak diváci mohou těšit na adaptaci knižní publikace novinářky a disidentky Dani Horákové O Pavlovi, v níž chartistka zaznamenává vzpomínky na roky soužití se svým bývalým manželem, filmařem Pavlem Juráčkem. Inscenace mladé režijně-dramaturgické dvojice Anny Klimešové a Petra Erbese tak zároveň na Zábradlí přinese ženskou „odpověď“ na Mikuláškovu inscenaci Juráčkových deníků s názvem Zlatá šedesátá, jež je na repertoáru již od roku 2013. O unikátní příspěvek do programu divadla se postarají také spisovatelé Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha, kteří pro členy souboru Divadla Na zábradlí Petra Čtvrtníčka a Jakuba Žáčka připravují autorskou divadelní hru Skokani. Poslední měsíc sezony pak bude patřit klíčovému dílu světové literatury, Tolstého Vzkříšení v dramatizaci věhlasného německého režiséra Armina Petrase. Adaptaci několikasetstránkové ostré kritiky ruské společnosti na pozadí milostného vztahu knížete Něchljudova a jeho mladé služky uvede Divadlo Na zábradlí v překladu ředitele Petra Štědroně a v režii Jana Mikuláška. V neposlední řadě patří k plánům Zábradlí na nadcházející sezonu také imerzivní projekt v režii Štěpána Gajdoše.

V průběhu celé sezony navíc návštěvníky divadla čeká bohatý doprovodný program od dramaturgických úvodů a diskuzí s tvůrci přes podcastové série Úrodná půda a Kulisa až po speciální akce, jako je Noc divadel či oslavy výročí sametové revoluce. Divadlo Na zábradlí zároveň nabízí řadu výhod pro své předplatitele a s koncem kalendářního roku plánuje spustit nový abonentský program nabitý jedinečnými zážitky v hledišti i v zákulisí…

www.nazabradli.cz

Autor článku: Lucie Flemrová