20.04.2022 10:35

Divadlo Semafor připravilo premiéru inscenace Pochodem v chod aneb Zastavit stát

Divadlo Semafor na dnešní večer připravilo premiéru inscenace Pochodem v chod aneb Zastavit stát. Známá pražská scéna a jeden z jejích zakladatelů Jiří Suchý se chtějí jejím uvedením vrátit k původnímu záměru, s nímž divadlo vzniklo a podle kterého má název. Tedy být divadlem pro malé scénické formy, kdy jednou z nich je i film.

Titul Pochodem v chod aneb Zastavit stát je snímek, který natočil Jiří Suchý se svou asistentkou Irenou Zlámalovou v době pandemie a v němž se divadelník vyznává ze svého celoživotního vztahu k armádám a vojsku. Suchý slibuje, že večer spolu s Jitku Molavcovou zahájí malým koncertem vojenských písniček z tvorby autorů divadla Semafor.

„Abych předešel obavám, dávám na vědomí, že dokument, přestože jeho téma je vlastně seriózní, nepostrádá humor. Ten ho totiž opravňuje k zařazení do semaforského repertoáru," řekl Suchý.

Suchý, který loni na podzim oslavil devadesátiny, počátkem letošního roku oznámil, že Semafor pozvolna změní způsob svého fungování. Chce se vrátit k původní podobě divadla malých forem. Náplní programu tak budou hudební komedie, písničky, historie písniček, jazz, film a takzvané otevřené dveře pro projekty vymykající se zmíněným formám.

Suchý uvedl, že si od návratu k začátkům divadla slibuje, že nebude muset hrát úplně ve všem. S Molavcovou chtějí pokračovat v tom, co dělají. Změna nenastane naráz, ale postupně. Divadlo vzniklo v roce 1959, kdy jej Suchý založil spolu s Jiřím Šlitrem. Jedna z menších pražských scén dostala název, který tvoří zkratka ze slov sedm malých forem - těmi původně byly film, poezie, jazz, loutky, tanec, výtvarné umění a hudební komedie.

Novinkou v dalším směřování divadla mají být takzvané otevřené dveře. Budou se pořádat one-man show nebo improvizované večery. Vystoupení musí vždy korespondovat s poetikou divadla. „Budeme účinkující oslovovat, ale necháme dveře otevřené i pro ty, kteří by si u nás chtěli něco vyzkoušet. Pokud to nebude jasný propadák již od začátku, tak tomu dáme prostor," řekl již dříve Suchý.

https://www.semafor.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rdo