20.04.2022 10:35

Divadlo Semafor připravilo premiéru inscenace Pochodem v chod aneb Zastavit stát

Divadlo Semafor na dnešní večer připravilo premiéru inscenace Pochodem v chod aneb Zastavit stát. Známá pražská scéna a jeden z jejích zakladatelů Jiří Suchý se chtějí jejím uvedením vrátit k původnímu záměru, s nímž divadlo vzniklo a podle kterého má název. Tedy být divadlem pro malé scénické formy, kdy jednou z nich je i film.

Titul Pochodem v chod aneb Zastavit stát je snímek, který natočil Jiří Suchý se svou asistentkou Irenou Zlámalovou v době pandemie a v němž se divadelník vyznává ze svého celoživotního vztahu k armádám a vojsku. Suchý slibuje, že večer spolu s Jitku Molavcovou zahájí malým koncertem vojenských písniček z tvorby autorů divadla Semafor.

„Abych předešel obavám, dávám na vědomí, že dokument, přestože jeho téma je vlastně seriózní, nepostrádá humor. Ten ho totiž opravňuje k zařazení do semaforského repertoáru," řekl Suchý.

Suchý, který loni na podzim oslavil devadesátiny, počátkem letošního roku oznámil, že Semafor pozvolna změní způsob svého fungování. Chce se vrátit k původní podobě divadla malých forem. Náplní programu tak budou hudební komedie, písničky, historie písniček, jazz, film a takzvané otevřené dveře pro projekty vymykající se zmíněným formám.

Suchý uvedl, že si od návratu k začátkům divadla slibuje, že nebude muset hrát úplně ve všem. S Molavcovou chtějí pokračovat v tom, co dělají. Změna nenastane naráz, ale postupně. Divadlo vzniklo v roce 1959, kdy jej Suchý založil spolu s Jiřím Šlitrem. Jedna z menších pražských scén dostala název, který tvoří zkratka ze slov sedm malých forem - těmi původně byly film, poezie, jazz, loutky, tanec, výtvarné umění a hudební komedie.

Novinkou v dalším směřování divadla mají být takzvané otevřené dveře. Budou se pořádat one-man show nebo improvizované večery. Vystoupení musí vždy korespondovat s poetikou divadla. „Budeme účinkující oslovovat, ale necháme dveře otevřené i pro ty, kteří by si u nás chtěli něco vyzkoušet. Pokud to nebude jasný propadák již od začátku, tak tomu dáme prostor," řekl již dříve Suchý.

https://www.semafor.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rdo

Divadlo Semafor připravilo premiéru inscenace Pochodem v chod aneb Zastavit stát

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.