04.04.2022 13:14

Divadlo Šumperk uvede jako svou poslední premiéru v sezoně pohádku Hobit

Divadlo Šumperk uvede jako svou poslední premiéru v sezoně inscenaci Hobit. Jevištní adaptace románu J. R. R. Tolkiena se ujala režisérka Hana Marvanová. Premiéra bude ve středu, informovali ČTK zástupci divadla. Šumperské divadlo letos oslavilo jubilejní 70. sezonu, od září uvedlo kromě této další čtyři premiéry.

Britský spisovatel John Ronald Reuel Tolkien vydal knihu Hobit, kterou původně napsal jen pro své děti, v roce 1937. Úspěch ho přiměl k vytvoření jeho nejznámějšího díla, výpravnou trilogii Pán prstenů. „Pána prstenů bychom realizovali stěží. Trilogie, která je v podstatě hrdinským eposem, si bezesporu zasloužila tři velké snímky. Hobit je ovšem ve své podstatě pohádka, jejíž roztažení do tří samostatných filmů bylo spíše komerčním než uměleckým záměrem," uvedli zástupci divadla k uvedení poslední premiéry.

Dobrodružný děj Hobita lze podle nich koncentrovat do mnohem kratšího, o to však nabitějšího tvaru, o který se postaral tým režisérky Marvanové. „Ta má k dispozici kompletní herecký soubor šumperského divadla a také několik pro tuto příležitost zhotovených loutek, doplňujících kouzelný kontinent Středozemě, kde se děj odehrává," doplnilo divadlo. Na scéně šumperského divadla bude fantasy příběh uveden již podruhé. V roce 1986 jej zde nastudoval režisér František Čech, tehdy šlo o první realizaci tohoto legendárního příběhu v českém divadelním prostředí.

Letošní sedmdesátá sezona Divadla Šumperk nesla podtitul Pořádný kalibr. „Rozhodli jsme se vzhledem ke kulatému výročí, že půjdeme cestou klasických titulů divadelně prověřených. Aby to bylo zajímavější, rozhodli jsme se oslovit zkušené a progresivní režiséry, kteří by měli být zárukou toho, že tituly viděné v jiném divadle udělají novátorsky, progresivně a s úctou k titulu," řekl již dříve novinářům dramaturg divadla Michael Sodomka.

https://www.divadlosumperk.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, dr