04.04.2022 13:14

Divadlo Šumperk uvede jako svou poslední premiéru v sezoně pohádku Hobit

Divadlo Šumperk uvede jako svou poslední premiéru v sezoně inscenaci Hobit. Jevištní adaptace románu J. R. R. Tolkiena se ujala režisérka Hana Marvanová. Premiéra bude ve středu, informovali ČTK zástupci divadla. Šumperské divadlo letos oslavilo jubilejní 70. sezonu, od září uvedlo kromě této další čtyři premiéry.

Britský spisovatel John Ronald Reuel Tolkien vydal knihu Hobit, kterou původně napsal jen pro své děti, v roce 1937. Úspěch ho přiměl k vytvoření jeho nejznámějšího díla, výpravnou trilogii Pán prstenů. „Pána prstenů bychom realizovali stěží. Trilogie, která je v podstatě hrdinským eposem, si bezesporu zasloužila tři velké snímky. Hobit je ovšem ve své podstatě pohádka, jejíž roztažení do tří samostatných filmů bylo spíše komerčním než uměleckým záměrem," uvedli zástupci divadla k uvedení poslední premiéry.

Dobrodružný děj Hobita lze podle nich koncentrovat do mnohem kratšího, o to však nabitějšího tvaru, o který se postaral tým režisérky Marvanové. „Ta má k dispozici kompletní herecký soubor šumperského divadla a také několik pro tuto příležitost zhotovených loutek, doplňujících kouzelný kontinent Středozemě, kde se děj odehrává," doplnilo divadlo. Na scéně šumperského divadla bude fantasy příběh uveden již podruhé. V roce 1986 jej zde nastudoval režisér František Čech, tehdy šlo o první realizaci tohoto legendárního příběhu v českém divadelním prostředí.

Letošní sedmdesátá sezona Divadla Šumperk nesla podtitul Pořádný kalibr. „Rozhodli jsme se vzhledem ke kulatému výročí, že půjdeme cestou klasických titulů divadelně prověřených. Aby to bylo zajímavější, rozhodli jsme se oslovit zkušené a progresivní režiséry, kteří by měli být zárukou toho, že tituly viděné v jiném divadle udělají novátorsky, progresivně a s úctou k titulu," řekl již dříve novinářům dramaturg divadla Michael Sodomka.

https://www.divadlosumperk.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, dr

Divadlo Šumperk uvede jako svou poslední premiéru v sezoně pohádku Hobit

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.