04.04.2022 13:14

Divadlo Šumperk uvede jako svou poslední premiéru v sezoně pohádku Hobit

Divadlo Šumperk uvede jako svou poslední premiéru v sezoně inscenaci Hobit. Jevištní adaptace románu J. R. R. Tolkiena se ujala režisérka Hana Marvanová. Premiéra bude ve středu, informovali ČTK zástupci divadla. Šumperské divadlo letos oslavilo jubilejní 70. sezonu, od září uvedlo kromě této další čtyři premiéry.

Britský spisovatel John Ronald Reuel Tolkien vydal knihu Hobit, kterou původně napsal jen pro své děti, v roce 1937. Úspěch ho přiměl k vytvoření jeho nejznámějšího díla, výpravnou trilogii Pán prstenů. „Pána prstenů bychom realizovali stěží. Trilogie, která je v podstatě hrdinským eposem, si bezesporu zasloužila tři velké snímky. Hobit je ovšem ve své podstatě pohádka, jejíž roztažení do tří samostatných filmů bylo spíše komerčním než uměleckým záměrem," uvedli zástupci divadla k uvedení poslední premiéry.

Dobrodružný děj Hobita lze podle nich koncentrovat do mnohem kratšího, o to však nabitějšího tvaru, o který se postaral tým režisérky Marvanové. „Ta má k dispozici kompletní herecký soubor šumperského divadla a také několik pro tuto příležitost zhotovených loutek, doplňujících kouzelný kontinent Středozemě, kde se děj odehrává," doplnilo divadlo. Na scéně šumperského divadla bude fantasy příběh uveden již podruhé. V roce 1986 jej zde nastudoval režisér František Čech, tehdy šlo o první realizaci tohoto legendárního příběhu v českém divadelním prostředí.

Letošní sedmdesátá sezona Divadla Šumperk nesla podtitul Pořádný kalibr. „Rozhodli jsme se vzhledem ke kulatému výročí, že půjdeme cestou klasických titulů divadelně prověřených. Aby to bylo zajímavější, rozhodli jsme se oslovit zkušené a progresivní režiséry, kteří by měli být zárukou toho, že tituly viděné v jiném divadle udělají novátorsky, progresivně a s úctou k titulu," řekl již dříve novinářům dramaturg divadla Michael Sodomka.

https://www.divadlosumperk.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, dr

Divadlo Šumperk uvede jako svou poslední premiéru v sezoně pohádku Hobit

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.