24.02.2023 10:29

Divadlo Šumperk zavede malé diváky v nové inscenaci do Rychlebských hor

Do Rychlebských hor zavede malé diváky Divadlo Šumperk ve své nové premiéře, kterou chystá na 3. března. Inscenace je inspirována knihou Pohádek a pověstí z Rychlebských hor regionálního patriota a spisovatele Karla Jedonka. Děti se mohou těšit na Venušánka, ale i na řadu dalších nadpřirozených bytostí. Režie pohádky se ujal Jiří Liška, v hlavních rolích se představí Adam Joura, Jan Hönig či Alexandr Stankuš. Pro šumperské divadlo jde o pátou premiéru v sezoně a druhou v letošním roce, řekl dnes ČTK dramaturg divadla Michael Sodomka.

„Stejně jako u předchozí premiéry s názvem Šumperák se znovu věnujeme regionálnějšímu tématu. Po zavedenějších pohádkách jsme se tentokrát rozhodli udělat titul, který dosud divadelně zpracován nebyl. Jde o Rychlebské pohádky, které vycházejí ze zdejšího pozapomenutého pohoří a zároveň z knih Pohádek a pověstí z Rychlebských hor od Karla Jedonka ze Zábřehu," uvedl Sodomka.

Pro autora, který o Rychlebských horách napsal od roku 2015 čtyři knihy pohádek a pověstí, je tato oblast srdeční záležitostí řadu let. Kratičké příběhy jsou založené nejen na místních pověstech, předávaných z generace na generaci, ale i na autorově fantazii, kdy jej inspirovaly časté cesty po tomto pozoruhodném a částečně pozapomenutém kraji. „Divadlo Šumperk se rozhodlo adaptovat tyto krátké hravé texty do většího jevištního tvaru, protože jedním z úkolů divadelních pohádek je pomáhat dětem poznávat svět, do kterého se narodily. Nejen ten velký, ale i ten, co je od nich vzdálený jen pár kilometrů," doplnili zástupci divadla.

Ve hře se vyskytují „obyvatelé" Rychlebských hor, v pohádkách Karla Jedonka jsou to Venušánci, skřítci žijící na Venušiných miskách, což je skutečná přírodní památka na vrcholu Smolného. „Jde o skřítky, místní ochránce lidí, kteří do Rychlebských hor zabloudí. I v naší hře máme jednoho Venušánka, a když se do Rychlebských hor zatoulá jedna trochu potrhlá rodina, rozhodne se, že ji napraví," doplnil dramaturg divadla. V pohádce jej doprovodí i jiné nadpřirozené bytosti včetně vodníka, čerta nebo víly.

Také první letošní premiéra Divadla Šumperk byla spjata s regionem - v lednu divadlo uvedlo autorskou inscenaci s názvem Šumperák (is not dead), která návštěvníkům nabídla příběh o kultovním rodinném domě, jehož projekt vznikl na konci 60. let 20. století a pro jehož označení se ujal lidový název šumperák. Loni v listopadu divadlo připravilo premiéru inscenace Mrzák inishmaanský, v říjnu to byla premiéra inscenace Bylo nás pět podle humoristického románu spisovatele Karla Poláčka a v září premiéra inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem. Celkem nabídne Divadlo Šumperk v této sezoně sedm premiér.

3. 3. 2023 / 17:00 RYCHLEBSKÉ POHÁDKY / premiéra

https://www.divadlosumperk.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, kš