21.11.2022 16:19

Dystopickou hru z budoucnosti uvedlo Divadlo pod Palmovkou

Divadlo pod Palmovkou uvedlo v sobotu večer premiéru inscenace Spáči podle hry litevského dramatika Mariuse Ivaškevičiuse. Dystopickou vizi nedaleké budoucnosti očima tří sester režíruje rumunská režisérka Catinca Draganescuová, která má za sebou práci pro řadu evropských renomovaných divadel.

"Není to poprvé, co u nás režíruje režisér, jehož inscenaci jsme měli předtím možnost vidět na některém z ročníků našeho mezinárodního divadelního festivalu Palm Off Fest. V tomto případě to byl Zlatý drak Rolanda Schimmelpfenniga, který zaujal diváky i divadelní odbornou veřejnost. Catinca patří mezi přední mladé rumunské režiséry a režisérky a velice nám ji doporučovali také naši partneři z Rumunska. Kromě toho se dlouhodobě věnujeme spolupráci se zajímavými osobnostmi ze zahraničí," uvedl ředitel divadla Michal Lang.

Divadlo pod Palmovkou touto inscenací navazuje na mezinárodní spolupráce s evropskými režiséry, které začaly hostováním Jana Klaty, polského kontroverzního režiséra, jehož inscenace Něco za něco se stala inscenací roku 2018 v Cenách české divadelní kritiky. Ve Spáčích diváci uvidí velkou část hereckého souboru Divadla pod Palmovkou - Terezu Dočkalovou, Vendulu Fialovou, Barboru Kubátovou, Ivanu Wojtylovou, Ondřeje Veselého, Dennyho Ratajského a další.

Spáči jsou příběhem kombinujícím ozvuky několika slavných literárních děl a odehrávají se v budoucnosti poznamenané sérií katastrof. Je to vize lidstva a Země ode dneška za sto let, kdy docházejí zdroje, a lidstvo se tedy rozdělí na půl. Jedna část, díky modernímu výzkumu, deset let spí a druhá žije své klasické životy, po deseti letech se vystřídají.

"Z mého pohledu jsou Spáči neuvěřitelně přesnou dystopickou parodií. Mají jedinečný tón hlasu a dotýkají se některých nejpalčivějších a největší polemiku vzbuzujících společenských a morálních otázek dneška velmi znepokojivým a zároveň zábavným způsobem," míní režisérka Draganescuová.

Autor Marius Ivaškevičius do hry zasadil mnoho odkazů na klasická literární a filozofická díla, jeho postmoderní psaní demystifikuje zavedené mýty a interpretuje národní symboliku novými a hravými způsoby. Poprvé byla uvedena hra Spáči před rokem v Litevském národním divadle a pražská premiéra bude za autorovy přítomnosti jejím druhým uvedením.

Divadlo pod Palmovkou

 

Autor článku: ČTK: hrm, snm; Foto převzato z webu podpalmovkou.cz