19.01.2022 13:43

Husa na provázku převedla na jeviště Chazarský slovník

Brněnské Divadlo Husa na provázku po odkladu způsobeném šířením koronaviru dokončilo očekávanou inscenaci Chazarský slovník. Vznikla v režii Jana Mikuláška na základě stejnojmenného postmoderního románu Milorada Paviče. Premiéra bude v úterý 25. ledna, oznámila mluvčí souboru Barbora Olšanová. Husa na provázku pojímá Chazarský slovník jako chválu rozmanitosti, která může nejen rozdělovat, ale i spojovat.

Pavić románu vtisknul neobvyklou formu lexikonu. Prolínají se v něm fakta a mýty o Chazarech a jejich raně středověké říši, která se rozkládala na pomezí východní Evropy a Asie, s autorovou imaginací a soudobými motivy. Kniha vyšla ve verzích pro ženy a muže, které se však liší jen v jediném odstavci. Lexikon zároveň tvoří tři knihy - křesťanská, islámská a hebrejská.

Podle dramaturgyně Kateřiny Menclerové je Chazarský slovník „gurmánským zážitkem" - poezií v próze a prózou ve slovníku, navíc s trochou detektivních prvků. „Na Provázku jsme před pár měsíci svorně propadli myšlence nechat na jevišti ožít alespoň zlomek z těch stovek příběhů, obrazů a především současných témat," uvedla Menclerová.

Chazarský slovník totiž podle divadelníků vypovídá mnohé také o současnosti. „Reflektuje realitu rozdrobenou do dílčích pravd, čtenáře zpochybňuje na každém kroku, vyzývá ho k vlastní aktivitě, neumožňuje mu románem vykročit umetenou cestičkou jedné interpretace, na niž by bylo možné se spolehnout. A přesto hovoří o odvěké touze člověka po ztracené jednotě, po světě vyrůstajícím z rozmanitosti, která spojuje," popsala Menclerová.

S režisérem Mikuláškem spolupracoval na vizuální podobě inscenace scénograf Marek Cpin. Představí se většina souboru, kromě známých tváří také nová posila, absolventka brněnské akademie Zdislava Začalová. Nejbližší reprízy se konají 11. a 12. února. Pražská premiéra bude v Divadle Archa 17. února.

https://www.provazek.cz/cs/chazarsky-slovnik

Autor článku: ČTK: tmd, hj