19.01.2022 13:43

Husa na provázku převedla na jeviště Chazarský slovník

Brněnské Divadlo Husa na provázku po odkladu způsobeném šířením koronaviru dokončilo očekávanou inscenaci Chazarský slovník. Vznikla v režii Jana Mikuláška na základě stejnojmenného postmoderního románu Milorada Paviče. Premiéra bude v úterý 25. ledna, oznámila mluvčí souboru Barbora Olšanová. Husa na provázku pojímá Chazarský slovník jako chválu rozmanitosti, která může nejen rozdělovat, ale i spojovat.

Pavić románu vtisknul neobvyklou formu lexikonu. Prolínají se v něm fakta a mýty o Chazarech a jejich raně středověké říši, která se rozkládala na pomezí východní Evropy a Asie, s autorovou imaginací a soudobými motivy. Kniha vyšla ve verzích pro ženy a muže, které se však liší jen v jediném odstavci. Lexikon zároveň tvoří tři knihy - křesťanská, islámská a hebrejská.

Podle dramaturgyně Kateřiny Menclerové je Chazarský slovník „gurmánským zážitkem" - poezií v próze a prózou ve slovníku, navíc s trochou detektivních prvků. „Na Provázku jsme před pár měsíci svorně propadli myšlence nechat na jevišti ožít alespoň zlomek z těch stovek příběhů, obrazů a především současných témat," uvedla Menclerová.

Chazarský slovník totiž podle divadelníků vypovídá mnohé také o současnosti. „Reflektuje realitu rozdrobenou do dílčích pravd, čtenáře zpochybňuje na každém kroku, vyzývá ho k vlastní aktivitě, neumožňuje mu románem vykročit umetenou cestičkou jedné interpretace, na niž by bylo možné se spolehnout. A přesto hovoří o odvěké touze člověka po ztracené jednotě, po světě vyrůstajícím z rozmanitosti, která spojuje," popsala Menclerová.

S režisérem Mikuláškem spolupracoval na vizuální podobě inscenace scénograf Marek Cpin. Představí se většina souboru, kromě známých tváří také nová posila, absolventka brněnské akademie Zdislava Začalová. Nejbližší reprízy se konají 11. a 12. února. Pražská premiéra bude v Divadle Archa 17. února.

https://www.provazek.cz/cs/chazarsky-slovnik

Autor článku: ČTK: tmd, hj

Husa na provázku převedla na jeviště Chazarský slovník

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.