06.02.2023 12:27

Inscenace připomene osudy historičky a vězeňkyně komunismu Růženy Vackové

Divadelní spolek JEDL, jeden z nejvíce oceňovaných souborů současnosti, připravuje inscenaci Ženy, držte huby! Věnuje se osudům historičky umění a dlouholeté vězeňkyně komunistického režimu Růženy Vackové. V 50. letech byla odsouzena ve velkém politickém procesu a ve vězení strávila skoro 16 let. Odmítala žádat o udělení milosti a pro spoluvězeňkyně byla celé roky majákem v bouři. Premiéru chystá JEDL na 7. února do Švandova divadla v Praze.

Růžena Vacková byla druhou profesorkou v historii Univerzity Karlovy. Původně se chtěla věnovat archeologii a umění, nakonec zasvětila svůj život boji proti zlovůli moci. S nespravedlností se nesmířila ani za mřížemi. V roce 1954 s dalšími ženami držela ve věznici protestní hladovku a dva roky nato jako jedna z 12 žen napsala osobní dopis generálnímu tajemníkovi OSN Dagu Hammarskjöldovi, jenž se chystal navštívit Československo.

Růžena Vacková se narodila 23. dubna 1901 ve Velkém Meziříčí, vystudovala klasickou filologii a dějiny umění na UK v Praze a od roku 1930 působila jako soukromá docentka archeologie. Věnovala se i divadelní vědě. V roce 1938 publikovala esejistický spis Sokrates, vychovatel národa a v roce 1940 soubor studií Žena v českém umění dramatickém. Za okupace se zapojila do domácího odboje, za což byla vězněna na Pankráci.

V roce 1947 byla jmenována mimořádnou profesorkou na FF UK. Ovšem 25. února 1948 se jako jediná z profesorského sboru UK přidala k protestnímu studentskému pochodu na Pražský hrad za prezidentem Edvardem Benešem a v zimě 1950 už nesměla přednášet. Začátkem roku 1952 byla zatčena a v červnu téhož roku odsouzena ve vykonstruovaném procesu za vyzvědačství a velezradu ke 22 letům vězení. Podmíněně propuštěna byla až v dubnu 1967.

Poté se angažovala ve skupině politických vězňů K 231 a jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. V roce 1992 jí byl udělen in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka a poté zlatá medaile Univerzity Karlovy. V roce 1999 vyšla publikace Vězeňské přednášky, která shrnuje přednášky z dějin umění pořádané Vackovou pro její spoluvězeňkyně.

https://jedl.squarespace.com/zeny-drzte-huby

Ženy, držte huby!

SCÉNÁŘ: Lucie Trmíková
REŽIE A SCÉNA: Jan Nebeský
HUDBA: Matouš Hejl
KOSTÝMY: Petra Vlachynská
ÚČINKUJÍCI: Filip Dámec, Jiří Černý, Lucie Trmíková, Monika Knoblochová, Libor Mašek

Premiéra: 7. 2. 2023, Studio Švandova divadla

Autor článku: ČTK: hrm, snm