15.09.2022 09:18

Inscenace Rudý prezident ve středu zahájí sezónu satirického Divadla RePublika

Před dvěma lety proběhla v pražském Rock Café světová premiéra dramatizace knižního bestselleru Jaroslava Kmenty Boss Babiš, kterou uvedlo jediné satirické divadlo v Česku Divadlo RePublika. Pro velký úspěch se tvůrci rozhodli sáhnout po další knize uznávaného investigativního novináře a spisovatele a zdramatizovat ji, tentokrát si zvolili knihu Rudý Zeman. S novým představením divadelníci zahájí ve středu 15. září v pražském Rock Café divadelní sezónu.

Měsíc poté, co jediné satirické divadlo v tuzemsku Divadlo RePublika uvedlo premiéru na mnoha místech v zemi zakázaného divadelního představení Boss Babiš, se kvůli celosvětové pandemii Covidu zavřela divadla. I přesto během měsíců, kdy se smělo hrát, se představení doposud odehrálo téměř stokrát.

„Za poslední dva roky divadla spíš nehrála, než hrála, ale i přes to se podařilo uvést více než 90 repríz. A to i přes to, že v některých divadlech měli strach tento titul uvádět. Tomuto se věnovala i reportáž v pořadu České televize 168 hodin. Po jejím odvysílání jsme zjistili, že pořád je spousta míst, kde se za svůj názor nebojí,“ říká ředitel Divadla RePublika Jan Julínek.

Pro velký úspěch představení Boss Babiš se autor inscenace Jan Nosek Novák rozhodl podívat na další knihy Jaroslava Kmenty. Tentokrát si pro dramatizaci vybral knihu Rudý Zeman a nechal se jí volně inspirovat.

Nové představení tvůrci nazvali Rudý prezident a rozhodli se, že s ním otevřou ve středu 15. září v 19:30 v pražském klubu Rock Café, který je jejich domovskou scénou, novou divadelní sezónu.

„Nebezpečí plíživé totality volbami neskončilo. Příští rok nás čekají prezidentské volby a myslím, že je potřeba být ve střehu. Rudý prezident není jen jeden. V moderní historii jsme jich měli více a jde o to, aby takový nebyl i ten budoucí,“ říká spoluautor představení Jan Nosek Novák.

V Rudém prezidentovi se představí Jana Mudráková, Matyáš Procházka, Jan Nosek Novák a Jan Julínek.

„Kdo četl Rudého Zemana, tak se pravděpodobně moc nebavil. Spíš se děsil nebo měl pocity nevolnosti. Představení Divadla RePublika je však čistá komedie. Jak je u nás zvykem, nahlížíme na vážné věci úsměvnou formou, tak, jak je to u Čechů zvykem,“ doplňuje jej ředitel Julínek.

Termíny představení Divadla RePublika v pražském Rock Café:

  • 15. 9. 2022, 19:30 –    Rudý prezident
  • 3. 10. 2022, 19:30 –    Boss Babiš
  • 15. 10. 2022, 19:30 –  Rudý prezident
  • 3. 11. 2022, 19:30 –    Boss Babiš
  • 6. 11. 2022, 19:30 –    Rudý prezident
  • 5. 12. 2022, 20:00 –    Rudý prezident
  • 7. 12. 2022, 19:30 –    Boss Babiš

Tvůrci počítají s tím, že se stejně jako s představením Boss Babiš, i s představením Rudý prezident rozjedou po celé republice a budou tuto novinku hrát ve větších i menších sálech či klubových scénách.

https://divadlorepublika.cz/

Autor článku: Robin Suchánek