25.02.2023 09:35

Jana Krausová ve slavné komedii Arnošta Goldflama

V sobotu 25. února se poprvé na Malé scéně divadla Studio DVA představí Jana Krausová ve slavné one woman show Arnošta Goldflama Biletářka. Režie hry, která nabízí skvělou příležitost pro jednu herečku, se ujal Adam Kraus. Tvůrci slibují, že se nudit určitě nebudete.

Co se stane, když se přetrhne film a o náhradní program v kině se postará temperamentní biletářka v podání skvělé Jany Krausové? Žádné téma jí není svaté, a tak bez obtíží přejde od informací o technických problémech až k vyprávění o vlastních životních peripetiích, které bere s humorem a nadhledem.

Podle autora scénáře Arnošta Goldflama Biletářka konkrétní předobraz měla, ale nechce prozradit koho. Spíše se pokusil zaznamenat atmosféru doby vzniku hry, kterou napsal v roce 1983. „Zdálo se mi tehdy, že vládne taková veřejná faleš a neupřímnost a teď vidím, že se to moc nezměnilo ani dnes. Diváci se tehdy bavili a já chovám naději, že se budou bavit i dnes, i když jim třeba ke konci trochu zatrne,“ dodává ke svému textu Goldflam.

Biletářka je již čtvrtou divadelní spoluprací Jany Krausové se synem Adamem coby režisérem. Prvním představením byla již v roce 2009 komedie O lásce, která je na repertoáru dodnes. Jak vypadá tvůrčí proces v tomto rodinném tandemu? Adam tvrdí, že se maminka od něj nechá režírovat až bezmezně. „Dovolí si ke mně určitě víc, máme však podobné vnímání humoru a vůbec celé práce. Je to pro mě výhoda,“ přitakává Jana, a Adam doplňuje: „Je jednodušší někomu, koho tak dobře znám, vysvětlit co po něm chci, a to bez ostychu. Nestydíme se říct jeden druhému: „Hele, tohle mi přijde trapný“. Jsme k sobě myslím mnohem kritičtější a náročnější…“

Hra byla uváděna nejen u nás, ale i ve světě. Dočkala se bezmála deseti zpracování, dokonce i jednoho pro televizi. O tom, jak by měla biletářka vypadat, má Goldflam jasnou představu: „Rozhodně by měla být tak trochu improvizátorka, schopná reagovat na poznámky z obecenstva, zpočátku nepříliš výrazná, když bere od lidí lístky, až pak se v průběhu změní…“ Ale jak, to se budete muset zajít do divadla přesvědčit sami. V prodeji jsou aktuálně termíny až do května.

Hraje: Jana Krausová
Autor: Arnošt Goldflam
Režie: Adam Kraus

https://www.studiodva.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.studiodva.cz/, foto: Jerry Háša