04.05.2023 15:24

Jihočeské divadlo uvede poprvé romantickou operu Samson a Dalila

Biblické drama o vášni a zradě, opera Samson a Dalila, bude poslední premiérou letošní sezony Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Scéna uvede tuto operu poprvé ve své historii. Téma opery, jímž je konflikt mezi dvěma skupinami lidí, je pořád platné, řekli divadelníci. Premiéra bude 5. května v českobudějovickém Domě kultury Metropol.

„Když se podíváte na mapu Evropy a představíte si, že posláním každého operního souboru je, aby rovnoměrně uváděl díla z jednotlivých proveniencí této operní mapy - z italské, francouzské, německy mluvící a slovansky mluvící - tak je podivuhodné, že za více než stoletou historii Jihočeského divadla zde bylo uvedeno pouhých pět francouzských oper. Tento dluh splácíme, přinášíme šestou operu, z roku 1877, vrcholně romantické dílo Camilla Saint-Saënse. Oplývá opojnými melodiemi, nádhernou barevnou instrumentací," řekl šéf jihočeské opery Tomáš Ondřej Pilař.

Inscenaci zrežírovala Magdalena Švecová. Opera se podle ní biblickým tématem opírá o věci, které jsou pořád platné. „Je to konflikt mezi dvěma skupinami lidí, mezi dvěma národy, které si hodně nerozumí. Jsou tam různá vyznání (víry) a jsou pro ty skupiny natolik důležitá, že neexistuje smír. Velmi se nad tím klene téma pomsty, což je smutné a bohužel věčně platné," řekla režisérka.

Jak dodala, jde o příběh velice hořké lásky muže a ženy. „Není to ta romantická láska, byť by se to od romantické opery dalo očekávat. Je to o tom, že když se žena rozhodne zničit muže, zničí ho. Žena má takové zbraně, kterým neodolá ani silný Samson. Je to obecně o síle a slabosti," řekla Švecová.

Roli Dalily alternují Markéta Cukrová a Šárka Hrbáčková, postavu Samsona pak Philippe Castagner a Richard Samek. Dílo, jež nabízí mnoho sborových výstupů, hudebně nastudoval Martin Peschík. Choreografii připravil Martin Šinták, scénu a kostýmy Marek Cpin.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: vkc