13.04.2023 16:45

Jihočeské divadlo uvede v české premiéře hru Autorka skotské dramatičky Elly Hicksonové

Jihočeské divadlo uvede v pátek v české premiéře hru Autorka, kterou napsala skotská dramatička Ella Hicksonová. Problematiku rovných práv mužů a žen ukazuje na vztahu divadelního režiséra a autorky, téma souvisí i s aférami sexuálního obtěžování na českých univerzitách, řekla ČTK šéfka činohry Martina Schlegelová. Páteční premiéra i první repríza 15. dubna jsou vyprodané, další reprízy budou v říjnu. Je to poslední premiéra činohry v této sezoně.

„Hra má zajímavé téma, otázky (ze hry) souvisí i s kauzami na českých univerzitách, je to hodně aktuální téma. Přímo reaguje na prostředí divadla a postavení žen. Ale je to také téma neustálého boje mezi režiséry a autory, kdo je hlavním autorem toho divadelního kusu. Vedle toho je hra zajímavě, chytře napsaná. Člověk tak neví, co je realita a co divadlo, nakolik se dívá na zkoušku a nakolik na realitu. Může to být pro diváka velice zábavné," řekla Schlegelová.

Ve hře nabídne známý režisér mladé autorce, aby pro něj napsala hru. Obdivuje její talent i to, jak kritizuje společnost. A také se ji pokusí políbit, uvedli divadelníci. V české premiéře zrežíroval hru režisér Adam Svozil, který již v Jihočeském divadle inscenoval tituly Téměř dokonalá láska, Holky a kluci nebo Jméno. Inscenační tým změnil britský kontext hry na ryze český. Děj zasadili do prostředí českého regionálního divadla. „Divák může mít pocit, že se dívá na reálný výstup z prostředí, které je mu známé," řekla Schlegelová.

Postavy ztvární Eliška Brumovská, Pepa Honzík, Pavel Oubram, Teresa Schel a Daniela Šišková. Divadlo odehraje Autorku na studiové scéně Na půdě. „Snažíme se tam uvádět trošku náročnější nebo i formálně zajímavější tituly," řekla šéfka činohry.

Jihočeské divadlo zahrnuje činohru, operu, balet a soubor Malé divadlo. Letos má provozní příspěvek od města České Budějovice téměř 154 milionů korun. Hraje také na točně v Českém Krumlově, která přináší divadlu čtyři pětiny všech tržeb.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: vkc, dr