05.10.2022 20:49

Klicperovo divadlo se letos více zaměří na práci s mladým publikem

V letošní sezóně Klicperovo divadlo nabídne mnoho novinek určených zejména pro mladé diváky. Pro děti ze základních škol a studenty středních a vysokých škol připravuje divadlo pracovní listy, lektorské úvody i setkání s herci. Lákadlem mezi letošními premiérami bude adaptace dobrodružné knihy Vojtěcha Matochy Prašina.

Dramaturgyně Lenka Smrčková o práci s mladým divákem říká: „Letošní sezónu jsme se rozhodli zaměřit na mladší publikum. Máme ambici ukázat, že divadlo může být moderní a cool a může to být kvalitní alternativa k televizi a jiným streamovacím službám, které zažily obrovský boom během pandemie. První příležitostí, jak poukázat na úžasné možnosti divadla, bude inscenace Prašina, která bude mít u nás v divadle světovou premiéru. Román Vojtěcha Matochy má již tři díly a kniha je bestsellerem jak mezi dětmi, tak i dospělými. Letos v prosinci se diváci mohou těšit na její první uvedení – a bude to inscenace plná akčních scén a napětí.“

Pro mladší publikum má Klicperovo divadlo stále na repertoáru dobrodružný příběh oblíbené komiksové čtveřice Čtyřlístek, který se stále těší veliké divácké oblibě. Pro mládež jsou ale vhodné například inscenace Zbabělci nebo Ženitba, které se pravidelně hrají pro školy i pro veřejnost. Divadlo ke všem představením vhodným pro žáky ZŠ a studenty SŠ připravilo také pracovní listy, které ve zkratce představují inscenaci, její tvůrce a autora předlohy a obsahují také úkoly, se kterými mohou diváci pracovat před i po zhlédnutí představení. Listy tak prohlubují nejen znalosti o jednotlivých titulech, ale zábavným způsobem pracují s různými tématy a motivy, které se v inscenacích objevují.

„Listy jsou určeny především pro školní skupiny, které navštěvují naše divadlo. Měli by studentům a žákům usnadnit orientaci v představení a učitelům umožní, aby mladé diváky na návštěvu divadla předem připravili. Máme první ohlasy a zatím si listy velmi pochvalují jak učitelé, tak žáci, což nás moc těší,“ říká dramaturgyně divadla. Pracovní listy budou brzy dostupné jak online na stránkách divadla www.klicperovodivadlo.cz, tak i v papírové formě v pokladně na hlavní scéně.

V rámci předplatného se letos budou setkávat studenti s tvůrci a herci. Abonmá pro střední školy nabídne mimo přátelské ceny také pravidelné Kultovní večery s Petrem Kultem. Herec, který pochází z Hradce Králové, se ujme moderování živých setkání studentů a režisérů, dramaturgů nebo dalších, kteří se podílejí na vzniku inscenací. Kultovní večery se budou odehrávat v netradičním prostoru – v tzv. Modrém salónku ve 2. patře Klicperova divadla. Prostor, který byl dosud divákům uzavřen, tak dostane nový obsah.

Zajímavý bonus dostanou také žáci základních škol ve skupinách Sweet Teens a Come & See. Těšit se mohou na originální hravý Divadelní zápisník. Ten pro ně připravuje popularizátorka literatury Ilona Mach, a graficky ho zpracuje a ilustracemi opatří hradecká výtvarnice Eva Horská ze Studia Upupaepop, které bylo po několik let podepsáno i pod vizuálem hradeckého divadelního festivalu. „Divadelní zápisník by měl být průvodcem, rádcem, a zároveň by měl zábavnou formou představit zákulisí divadla, ať už jde o jednotlivá profese či zákulisí divadelního stánku. Na děti čekají hravé úkoly, které jim pomohou lépe se zorientovat v jednotlivých inscenacích v předplatném a zároveň jim pomohou poznat divadlo zevnitř“, uzavírá další z autorek Divadelního zápisníku Lenka Smrčková.

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: Martin Sedláček