10.10.2022 20:48

Klicperovo divadlo uvede v české premiéře Bílého jelena

Druhou premiérou letošní sezóny bude v Klicperově divadle česká premiéra hry Floriana Zellera Bílý Jelen. V režii uměleckého šéfa Pavla Kheka se divákům představí v hlavních rolích Jiří Zapletal, Filip Richtermoc a Kamila Sedlárová. Premiéra se uskuteční 15. 10. od 19:00 na Hlavní scéně.

Hry Floriana Zellera mají v Klicperově divadle svoji tradici. V roce 2006 měli diváci možnost vidět hru Ten třetí v režii Petra Štindla. Tentýž inscenační tým se o sezónu později potkal i s další hrou Kdybys umřel. Nejnovější Zellerův text měl světovou premiéru pod názvem The Forest v únoru 2022 v londýnském Hampstead Theatre (v překladu Christophera Hamptona). Česká premiéra hry v překladu Michala Zahálky bude druhé uvedení na světě.

Tématem hry je pravda, lež, a také to, kam člověka dožene jeho svědomí. Dramaturgyně Lenka Smrčková k inscenaci říká: „Jedná se o značně náročný text, a to hned z několika důvodů. Zeller si velmi důmyslně pohrává s různými žánry. Rozpětí je opravdu velmi široké, od klasické francouzské konverzační komedie, po detektivku až thriller. Interpretační část byla také náročná, ale hru jsme vybrali i proto, že jak pro herce, tak pro celý náš tým představuje výzvu, a divákům může nabídnout zase něco jiného, a to jsme chtěli. Střídání žánrů vyžaduje velikou hereckou pohotovost a pravdivost. Nejlepší pozvánkou jsou podle mě proto herecké výkony, je se opravdu na co těšit.“ 

Symbolika jelena má v různých kulturách mnoho významů. Tradičně je jelen považován za krále lesů. Je představitelem tvoření a obnovy, vznešenosti, moudrosti, životní síly a energie. Shoz paroží pak představuje koloběh života, umírání a zrození. Jelen je také spojován s mužskou touhou, s ideálem něčeho dokonalého, ale často zakázaného. Zajímavostí zcela jistě je, že Česká republika má světové prvenství v počtu chovaných kusů bílého jelena.

V nejnovější inscenaci se divákům představí i nové posily souboru, a to Martina Czyžová a Martin Klapil. Hudbu složil člen souboru William Valerián, kostýmy navrhla Agniezska Pátá-Oldak.

Česká premiéra se uskuteční v sobotu 15. října 2022 od 19 hodin na Hlavní scéně Klicperova divadla. Před premiérou se uskuteční od 18:15 vernisáž výstavy obrazů Jana Dingy.

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: Martin Sedláček