24.05.2022 09:03

Klicperovo divadlo uvede v české premiéře Na koho to slovo padne

Poslední premiérou Klicperova divadla v sezoně 2021/2022 bude inscenace komedie maďarského dramatika Gábora Görgeye Na koho to slovo padne. Tato hra bude uvedena v České republice vůbec poprvé. Režie se ujal umělecký bývalý umělecký šéf Dejvického divadla a činohry Slovenského národného divadla Michal Vajdička.

První hra maďarského scénáristy, spisovatele a dramatika Gábora Görgeye spatřila světlo světa v roce 1969. Od té doby se pravidelně vrací na repertoár maďarských divadel, ale s obrovským úspěchem se hrála třeba i ve slovenském Divadle Astorka. Byla přeložena do několika jazyků a své publikum si našla i ve Spojených státech amerických.

Tato modelová hra, která do jedné místnosti svede typické až typizované zástupce různých společenských tříd – kriminálníka, aristokrata, intelektuála, úředníka a poněkud výstředního vesničana – je stále aktuální satirou poukazující na neudržitelnost fragmentarizace společnosti a zároveň znázorňující neschopnost či neochotu takovému štěpení společnosti zabránit. Co se stane, když člověku přesvědčenému o své pravdě a jediném možném vidění světa dáte do ruky zbraň a neomezenou moc nad životy ostatních? Dokážou se tito natolik odlišní lidé dohodnout nebo se navzájem postřílejí? To jsou jen některé základní otázky, které divákům klade tato chytrá komedie balancující na hraně někde mezi Monty Pythony a Quentinem Tarantinem.

Na koho to slovo padne je úžasná herecká příležitost pro pět herců, kteří za celou dobu prakticky neslezou z jeviště. Je to inscenace, která je z tohoto hlediska nesmírně náročná, ale zároveň i velmi intenzivní, koncentrovaná. Je to zároveň hra nesmírně chytrá, vtipná, takže věřím, že diváci budou nadšení. Zároveň je to ale inscenace, která je místy mrazivá a bohužel po více jak 50 letech nesmírně přesná. Ostatně sám autor, který bohužel v dubnu tohoto roku zemřel, jednou prohlásil, že je mu vlastně smutno z toho, že se ta hra pořád ještě uvádí. Kdyby totiž z repertoárů divadel zmizela, znamenalo by to, že už ji není třeba hrát, že už se věci v ní popisované nedějí. To, že se stále hraje, je bohužel smutným signálem, že lidé a situace, které tato hra a její inscenace zobrazují, jsou divákům a tvůrcům až nebezpečně povědomé. Nicméně právě skrze smích si snad nedokážeme nejlépe uvědomit vlastní chyby a nedostatky. A já věřím, že v naší inscenaci to tak funguje,” říká o chystané inscenaci dramaturg Martin Satoranský.

Obsazení této inscenace je ryze mužské. Cukrouše, podvodníčka, gaunera a bývalého vězně hraje Jakub Tvrdík. Milostpána, člověka aristokratické krve a snad i bývalého válečného hrdinu, jak o sobě alespoň rád tvrdí, ztvární František Staněk. Martina, bodrého vesničana, který má slabost pro Aničku, kroj a lidovou zábavu, se ujal Josef Čepelka. V roli pana Moudrého – intelektuála, milovníka folkloru a majitele sbírky motýlů – se divákům představí William Valerián a Jiří Zapletal pak hraje postavu všetečného úředníčka K. Müllera.

Scénografii pro inscenaci navrhl Pavol Andraško, kostýmy pak výtvarnice Katarína Hollá. Hudbu pro inscenaci složil Michal Novinski. Dramaturgem inscenace je Martin Satoranský. Hru do češtiny přeložila Táňa Notinová.

České premiéra inscenace Na koho to slovo padne se uskuteční v sobotu 28. května 2022 na Hlavní scéně Klicperova divadla.

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: Martin Sedláček