02.03.2022 21:43

Liberec začal ve výběrovém řízení hledat nového ředitele Divadla F. X. Šaldy

Liberec začal ve výběrovém řízení hledat nového ředitele městského třísouborového Divadla F. X. Šaldy. Post k 1. červenci opustí Jarmila Levko (Starostové pro Liberecký kraj / STAN), která je od poloviny února poslankyní. Zájemci se mohou na místo ředitele přihlásit do 13. dubna, konkurz bude 20. dubna. Novináře dnes o tom informoval náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

Levko nový ředitel nahradí až po skončení letošní divadelní sezony. „Vznikne tam dostatečný prostor dvou měsíců na to, aby si tu funkci hladce předali a od nové divadelní sezony, aby divadlo řídil někdo nový," řekl náměstek.

Odchod Levko, která Šaldovo divadlo vede posledních sedm let, je jen dočasný. Nového ředitele divadla hledá město jen na dobu, kdy bude poslankyní. Mandát by jí měl vypršet za tři a půl roku. Opozice na posledním jednání libereckého zastupitelstva její přístup kritizovala, obává se toho, že hledání ředitele jen na omezenou dobu může řadu potenciálních kandidátů odradit.

Levko ale na svém postupu nevidí nic špatného. „Já v tom nevidím nic nestandardního, vždyť tady všichni představitelé města mají také svůj úřad na čtyři roky," uvedla na zastupitelstvu.

Její stranický kolega Langr si nemyslí, že by omezená doba mandátu odradila možné zájemce o toto místo. „Myslím, že se není potřeba toho obávat. Jsou města, kde je mandát omezený třeba jen na čtyři roky a myslím si, že liberecké divadlo je špičkovým regionálním divadlem, kde bude čest pro každého tady šéfovat," řekl dnes novinářům.

Za řešení ani nepovažuje stanovení pevné doby mandátu u ředitelů příspěvkových organizací tak, jako to má třeba Liberecký kraj, který jmenuje ředitele na šest let. „Dvakrát do měsíce je (ředitele) můžete na radě města bez udání důvodů odvolat a nemyslím si, že u takto zakotveného principu, který není regulován žádným zákonem, je ještě nezbytně nutné, abyste tam měli šestileté funkční období," uvedl.

Podle něj se při hledání nového ředitele divadla, které má operu, balet i činohru, rozhodovali mezi dvěma variantami. „Buď někoho pověřit vedením divadla bez konkurzu, nebo vypsat výběrové řízení. Druhou variantu považuji za lepší, protože takový člověk bude mít daleko silnější pozici jak uvnitř organizace, tak ve vztahu ke zřizovateli při obhajobě svých kroků," dodal Langr.

https://www.saldovo-divadlo.cz/

Výběrové řízení

Autor článku: ČTK: knt, dr