03.03.2022 11:42

Městská divadla pražská: Ne válce! Benefiční akce na podporu Ukrajiny

Městská divadla pražská v divadle Komedie připravila sérii benefičních akcí na podporu Ukrajiny. První koncerty, performance, projekce i recitace protiválečných básní připravují umělci na sobotu 5. března. Začátek je naplánován na 17.30 hodin. Vstupné je dobrovolné. Vybraná částka bude zaslána na sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Více informací diváci naleznou na stránkách Městských divadel pražských.

Snad každý z nás v těchto dnech přemýšlí, jak by mohl Ukrajině pomoci. My jsme měli poměrně brzy jasno uměním. Oslovili jsme tedy spřátelené tvůrce, spolupracovníky a zaměstnance Městských divadel pražských, aby s námi připravili komponovaný program na podporu Ukrajiny. Všichni pracujeme a vystupujeme bez nároků na honorář, výtěžek akce bude poukázán na účet sbírky Pomozte Ukrajině s Pamětí národa,“ říká Lenka Dombrovská, programová kurátorka divadla Komedie.

Hlavním bodem programu je projekce dokumentárního filmu V Kyjevě se nestřílí a debata Ukrajina, co se tam děje a jak jí pomoci, kterou povede filozof a publicista Jan Motal s Martinem Ocknechtem, spoluautorem scénáře filmu a pracovníkem neziskové organizace Paměť národa, a Martou Burdiak, bohemistkou a překladatelkou pocházející ze Lvova.

Od soboty budou v prostředním foyer divadla vyvěšeny reprodukce kreseb z deníku, který si vedla při putování po Ukrajině, mladá výtvarnice Dorothea Hofmeisterová. Návštěvníci si je budou moci koupit za 300 Kč, výtěžek autorka posílá sbírce Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Diváci budou moci přispět i formou takzvaného dobrovolného vstupného do kasičky v dolním foyer.

Program:

17.30 Koncert Cermaque
Pot a poezie. Dnes zazní běsné, politické i intimní písně básníka a hudebníka Jakuba Čermáka, který je ověnčen dvěma nominacemi na Cenu Anděl (v kategorii Alternativa a Folk).

18.00 Projekce filmu V Kyjevě se nestřílí
Od začátku války v roce 2014 trpí sociální služby na Ukrajině nedostatkem peněz. Pomocnou ruku lidé nacházejí na překvapivých místech. V pizzerii, křesťanském centru, či v pravicovém nacionalistickém hnutí. „Někdy se cítím jako z obrazu Výkřik. Nedokázala bych ale tady bez toho být,“ říká zakladatelka psího útulku, ve kterém žijí desítky zvířat z válečné zóny. Film je sérií setkání s probouzející se ukrajinskou občanskou společností. Pomoc sobě a druhým berou lidé do vlastních rukou.
Scénář: Martin Ocknecht a Jakub Šedý, režie: Jakub Šedý, kamera: Radim Vaňous
Česko, 2020, 30 minut

18.30 Beseda Ukrajina, co se tam děje a jak jí pomoci
Filozof a publicista Jan Motal debatuje s Martinem Ocknechtem, spoluautorem scénáře filmu a pracovníkem neziskové organizace Paměť národa, a Martou Burdiak, bohemistkou a překladatelkou pocházející ze Lvova.

19.30 Ukrajinská protiválečná poezie
Básně Ljuby Jakymčuk, Serhije Žadana a Alexeje Sevruka přednesou Martin Donutil a Sára Affašová.

20.00 Koncert Jany Kozubkové
Poetické skladby herečky a zpěvačky Jany Kozubkové v sobě skrývají nevšední charisma, odzbrojující křehkost a zkušenost z jevišť alternativních divadel. Zazní chansony i folkové písně.

20.30 Performance BUFFet po ukrajinsku
Umělkyně ka3ka3 se zabývá různými médii jako malba, grafika, instalace a performativní akce v interiéru i exteriéru. Její podoba a identita bývá skrytá. V roce 2021 se stala Objevem roku festivalu …příští vlna/next wave…

https://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Autor článku: Zuzana Vernerová

Městská divadla pražská: Ne válce! Benefiční akce na podporu Ukrajiny

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.