29.09.2022 10:43

Městské divadlo Kladno uvede hru inspirovanou životem a dílem Oty Pavla

Režisér Petr Svojtka a dramatik a dramaturg Jiří Janků se vracejí do Městského divadla Kladno s inscenací Jak jsem potkal ďábla, která bude první premiérou letošní, již 108. divadelní sezony. Hra, která vznikla na objednávku přímo pro kladenskou činohru, je poctou jednomu z nejvýznamnějších českých spisovatelů Otovi Pavlovi. Inscenace Jak jsem potkal ďábla bude mít premiéru v sobotu 8. října v hlavním sále MDK.

Autorská inscenace tvůrčí režijně-dramaturgické dvojice Petra Svojtky a Jiřího Janků vznikla přímo pro soubor Městského divadla Kladno a bude uvedena ve světové premiéře. Předlohou hry Jak jsem potkal ďábla se stal život a dílo Oty Pavla, jehož osudy jsou spjaté nejen s Buštěhradem ale i s oblastí Kladenska obecně. Jak název hry napovídá - vznikl spojením názvu jednoho z nejslavnějších děl autora Jak jsem potkal ryby a citace vzpomínek Oty Pavla na návštěvu Innsbrucku. Tvůrci představí postavu Oty Pavla ve vší celistvosti: jako spisovatele, reportéra, malého chlapce i jako člověka zkoušeného závažným psychickým onemocněním.

„Hra kombinuje autobiografické povídky Oty Pavla, ty z jeho dětství, s dalšími epizodami z jeho života - tady jsme čerpali z různých dokumentů, korespondence a tak podobně. Pavlovy povídky v sobě mají úžasný humor a laskavost, osud mu nicméně v jeho životním příběh příliš laskavosti a humoru nenadělil. Čili ten žánr bude lomený – chceme, aby tam byl Pavlův humor, ale rádi bychom, aby byli diváci nějak zasaženi jeho osudem, aby pocítili, čím byla jeho tvorba vykoupena, čím byl vykoupen jejich čtenářský zážitek,” říká režisér inscenace Petr Svojtka. Ten společně s Jiřím Janků spolupracuje s Městským divadlem Kladno pravidelně, na repertoáru divadla je například jejich autorská inscenace České Vánoce. Mezi lety 2002 a 2006 byli navíc Petr Svojtka s Jiřím Janků ve vedení kladenské činohry.

Více informací o inscenaci

Autor článku: Dagmar Brandlová