25.01.2023 13:21

Městské divadlo Kladno uvede komediální zpracování filmu Alfreda Hitchcocka 39 stupňů

Začátkem února se uskuteční další premiéra Městského divadla Kladno. Tentokrát půjde o komediální zpracování jednoho z filmů Alfreda Hitchcocka, který do podoby svižné až zběsilé divadelní podívané upravil britský komik Patrick Barlow. Inscenace v režii Jiřího Š Hájka bude mít premiéru 10. a 11. února od 19:00 na malé scéně MDK.

Ve své době velmi úspěšný špionážní román Johna Buchana z roku 1915 se v polovině třicátých let minulého století dočkal filmového zpracování. Jako námět na svůj nový film si jej vybral jeden z největších filmových vizionářů všech dob Alfred Hitchock, který dílo značně přepracoval a natočil film do té doby nebývalého tempa i stylu. Hitchcockových 39 stupňů se tak stalo jedním z prvních filmů žánru thrilleru vůbec. O desítky let později námět (i již trochu zastaralý film) znovu oživil britský dramatik a komik Patrick Barlow, který z původního námětu vytvořil svižnou divadelní komedii. Za svou hru plnou ryzí divadelnosti, zábavných postav, akčních scén, honiček, komických dialogů a situací získal roku 2006 za Cenu Laurence Oliviera pro nejlepší komedii roku.

Ve hře se odvážný, zábavný, světoběžník - zkrátka frajer a lamač dívčích srdcí - Richard Hannay zrovna vrátí do Londýna. Věci ale nejsou úplně ideální, jednak se zřejmě schyluje k válce s Německem, jednak je v jeho bytě zavražděna mladá, krásná agentka a Richard se stává hlavním podezřelým. Vydává se proto po stopách vraha a tajemných konspirací, aby očistil své jméno a pomohl Británii vyhrát válku. Nespočet postav, které ve hře vystupují, ztvárňují pouze čtyři herci - Michael Vykus v hlavní roli Richarda Hannaye, Barbora Janatková představující jeho tři femme fatale a Jakub Hubert s Michalem Kubouškem, kteří musejí v ďábelském tempu stihnout zahrát všech zbylých 26 postav.

Patrick Barlow, John Buchan, Alfred Hitchcock
39 stupňů

původní koncept: Simon Corble a Nobby Dimon
překlad: Pavel Dominik
režie: Jiří Š Hájek
dramaturgie: Adéla Vondráková
scéna: Jiří Š Hájek
kostýmy: David Janošek
hudba: Matěj Vejdělek

hrají:  Barbora Janatková, Michael Vykus, Jakub Hubert, Michal Kuboušek

Premiéra: 10. a 11. února na malé scéně MDK

https://www.divadlokladno.cz/repertoar/39-stupnu/

Autor článku: Dagmar Brandlová